Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-21 12:55
AC / luk / KAI

Internetowa ewangelizacja #TenWKtórym o życiu w zakonie

Kolejną internetową ewangelizację #TenWKtórym poprowadziła s. Teresa Pawlak.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

W środę wieczorem odbyła się kolejna internetowa ewangelizacja pod hasłem #TenWKtórym. Poprowadziła ją s. Teresa Pawlak, albertynka z Krakowa - zakonnica jeżdżąca na Przystanek Jezus na Woodstocku, a z więźniami śpiewająca piosenki grupy „Dżem”.

Na wstępie s. Teresa przedstawiła krótko historię swojego powołania, które rozpoczęło się od bardzo trudnego wydarzenia, a mianowicie od niespodziewanej śmierci jej ojca. Dodała przy tym, że bardzo ważne było wtedy dla niej spotkanie z siostrami zakonnymi podczas pielgrzymki na Jasną Górę.

- Zobaczyłam kobiety, które nie były sztywne, a ich przykład świadczył o tym, że wiara może być przygodą. Zobaczyłam siostry, które mimo, że w habicie, szły razem z nami, śmiały się. To było odkrycie sezonu - tak się złożyło, że były to akurat albertynki - wspominała.

Od razu po maturze wstąpiła właśnie do albertynek. - Nie da się ukryć, że odkrywanie swojego powołania to długi proces, a najważniejsze miejsce powinno w nim odgrywać doświadczenie miłości. Zakon nie może być ucieczką. A potem, po podjęciu decyzji, ważne jest bycie konsekwentnym i posiadanie pewności, że jest Bóg, który zawsze mnie kocha - stwierdziła.

Albertynka podczas konferencji mówiła także o… zakochaniu. - Tak, zdarzyło mi się to już będąc siostrą zakonną. I było to uczucie, z którym trzeba było się zmierzyć. Takie, które weryfikuje pewne rzeczy. I oczywiście nie poszłam za nim w żadne działanie. Ale jego pojawienie się uświadomiło mi, że naprawdę chcę dalej się spełniać w życiu zakonnym. Sądzę też, że pozwoli mi to również nie być odległą od różnych problemów tych, z którymi stykam się na co dzień - opisała.

Wskazała także, że mitem jest powszechne myślenie, że w zakonie wszyscy robią tak samo, trochę jak „stado pingwinów”. - Oprócz szerokiej drogi zgromadzenia muszę mieć też na niej swoją ścieżkę, s. Teresy, z talentami i darami, które Pan Bóg mi dał, bym ubogacała rzeczywistość wokół siebie. Dla przykładu biegam w habicie po parku, w nim także chodzę po górach. Robię wszystko, co kocham. Jeżdżę również na wspaniałe koncerty - tam też są okazje do ewangelizacji - powiedziała.

Na zakończenie zachęciła zebranych, by obojętnie w jakiej by się nie znajdowali sytuacji, traktowali życie jako szansę. - Nasze życie jest jak ołówek. Czasem się złamie, kiedy dzieje się coś złego. I możemy przeżyć je potem cały czas wpatrując się w to, co połamane. Albo zobaczyć, że w obu częściach tego złamanego ołówka jest rysik i napisać nim coś pięknego, mimo wszystko - podkreśliła s. Teresa.

Inicjatywę #TenWKtórym organizują dwie chrześcijańskie księgarnie - Tolle.pl i Gloria24.pl. Akcja to cykl spotkań z autorami ciekawych książek, którzy podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych dzielą się swoim doświadczeniem, przeżywaniem duchowości i odpowiedziami na pytania, jakie codziennie podsuwa życie. W poprzednich odcinkach o potrzebie rozumienia własnych emocji mówił ks. Marek Dziewiecki, o problemach rodzicielskich opowiadał Jacek Pulikowski, a Marcin Jakimowicz podpowiadał, co zrobić, aby modlitwa była skuteczna.

Patronat medialny nad cyklem #TenWKtórym sprawuje Katolicka Agencja Informacyjna.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-21 11:33:19
miniaturka

Maroko: Papież nie spotka się z migrantami

Relacje między katolikami i muzułmanami w Maroku są bardzo dobre. Kraj ten jest tradycyjnie tolerancyjny dla mniejszości.
2019-03-21 11:53:02
miniaturka

100 tys. zł od Caritas Polska dla ofiar cyklonu w Mozambiku

Dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki, poinformował o przekazaniu 100 tysięcy złotych na rzecz poszkodowanych po cyklonie w Mozambiku. Caritas Polska prosi o modlitwę oraz pomoc finansową poprzez SMS charytatywny o treści MOZAMBIK pod nr 72052.
2019-03-21 12:22:08
miniaturka
play

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Zobaczcie pełne miłości nagranie matek z dziećmi!

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku obchody trwają pod hasłem "No one will be left behind" (Nikt nie zostanie pominięty).
2019-03-21 13:33:58
miniaturka
play

Nie bój się wziąć na siebie ciężaru drugiego człowieka!

- Człowiek jest w pełni człowiekiem, kiedy jest odpowiedzialny, to znaczy, kiedy bierze na siebie ciężar drugiego z gotowością trudu, niekiedy narażenia się i cierpienia - mówił abp Jędraszewski podczas konferencji „Bitwa o odpowiedzialność”.
2019-03-21 13:54:00
miniaturka

Jedenaście warszawskich chórów na wspólnym koncercie "Gloria Patri"

W sobotę, 30 marca w Świątyni Opatrzności Bożej będzie można usłyszeć wyjątkowy koncert „Gloria Patri”, będący hołdem dla Jana Pawła II w 14. rocznicę jego śmierci.
2019-03-21 14:40:29
miniaturka

Bp Tyrawa rozmawiał z młodzieżą o sensie życia

Czy człowiek wie, po co żyje, czy potrafi usensownić swoje życie, zwłaszcza w momentach trudnych doświadczeń, cierpienia, niesprawiedliwości, której doświadczamy prawie każdego dnia? – pytał podczas konferencji „Być człowiekiem dzisiaj - Quo vadis Homo?” bp Jan Tyrawa.