Hiszpania: wystawa o Ziemi Świętej

„Hiszpania w Ziemi Świętej” – to tytuł wystawy otwartej w Madrycie. Zorganizowały ją madrycki Uniwersytet św. Damazego i Dzieło Pomocy Ziemi Świętej (Obra Pía de los Santos Lugares).

W otwarciu wystawy udział wzięli m. in. arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro, administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, rektor Uniwersytu św. Damazego prof. Javier Prades oraz przedstawiciele hiszpańskiego rządu.

„Istnieje szczególna relacja pomiędzy Hiszpanią i Ziemią Świętą. Jeśli dzisiaj wielu chrześcijan może tutaj żyć, to zawdzięczamy to w dużej mierze interwencji Hiszpanii na przestrzeni wieków” – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. „W trudnym okresie drugiej intyfady Hiszpania była bardzo aktywna, wysyłając pomoc humanitarną, medyczną czy też podejmując inicjatywy mające na celu dialog i pojednanie. Z drugiej strony bardzo ważne były i są pielgrzymki oraz różnego rodzaju inicjatywy kulturalne. Nie ma takiego miesiąca, aby nie przybył w pielgrzymce hiszpański biskup z pielgrzymami. Te wszystkie inicjatywy sprawiają, że relacja pomiędzy Kościółem-matką w Jerozolimie a Hiszpanią jest żywa” – podkreślił abp Pizzaballa.

Wystawa prezentuje szereg prac prowadzonych przez hiszpańskich archeologów w Ziemi Świętej w przeszłości i obecnie, a także inicjatywy, które mają pomóc przede wszystkim chrześcijanom żyjącym w trudnych warunkach.

„Celem wystawy – mówi jej współorganizator, profesor archeologii Cayetana Johnson – jest ukazanie pracy historyczno-archeologicznej, a także pisemnej, ponieważ mamy oczywiście studia tekstów biblijnych w oparciu o pozostałości archeologiczne, nad którymi pracujemy od lat. Wystawa ukazuje głównie naszą pracę, ponieważ jako Hiszpanie prowadzimy badania archeologiczne i studiujemy Pismo św. tak Starego, jak i Nowego Testamentu. Skierowana jest także do tych, których interesuje nie tylko duchowość, ale także historia, literatura i kultura z drugiej strony Morza Śródziemnego” – dodaje prof. Johnson.

Rektor Uniwersytetu św. Damazego, prof. Javier Prades, podkreślił wielki wkład hiszpańskiego Kościoła nie tylko w utrzymaniu miejsc świętych, ale także w coraz lepszym poznawaniu ojczyzny Jezusa Chrystusa przez prowadzenie badań naukowych i prac archeologicznych.

Kontakty Hiszpanii z Ziemią Świętą sięgają pierwszych wieków Kościoła. Po edykcie tolerancyjnym cesarza Konstantyna (313 r.) nasiliły się pielgrzymki do miejsc świętych. Przybył tutaj m. in. bp Hozjusz z Kordoby, a także wielu biskupów z Galicji. Najsłynniejszym pielgrzymem z tego okresu była jednak Egeria, która odwiedziła Ziemię Świętą pod koniec IV wieku. Swoje przeżycia opisała w “Itinerarium ad Loca Sancta”. Dzieło to jest bezcennym źródłem, aby poznać Ziemię Świętą w tym okresie: miejsca kultu, liturgię czy zwyczaje pielgrzymów.

Wystawa będzie czynna do 8 listopada. W programie przewidziana jest m. in. modlitwa o pokój z udziałem Kościołów wschodnich, które są obecne w Ziemi Świętej.

M. Raczkiewicz CSsR/ Madryt/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama