Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-06 08:23
AC / Marek Raczkiewicz CSsR

Hiszpania: Tydzień Misjologiczny – ewangelizacja w sieci

Pod hasłem „Misja i sieci” w Burgos dobiega dziś końca 71. Hiszpański Tydzień Misjonologiczny. Biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich diecezji oraz zgromadzeń misyjnych.

Autor/źródło: Pixabay, Skitterphoto, licencja: CC0

„Jesteśmy misjonarzami w erze cyfrowej i trzeba koniecznie poznać jej kody” – powiedział ks. Lucio Adrián Ruiz, sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, który otworzył obrady.

Ks. Lucio Ruiz zwrócił uwagę na konieczność dobrej formacji, aby nieść piękno Ewangelii do świata cyfrowego. „Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z piękna skarbu, który posiadamy i jak bardzo może on zafascynować tych, którzy go nie znają”. Dla Kościoła kwestia komunikacji jest rzeczą podstawową w przekazie wiary. Nie chodzi jednak jedynie o technologie i narzędzia, ale o „stałe przekazywanie tego, co widzieliśmy i usłyszeliśmy”.

Orędzie Kościoła jest zawsze takie samo, ale zmienia się społeczeństwo. Duch Święty w każdej epoce wzbudza nowe „sposoby komunikacji”. „Świat musi poznać wielkość naszego orędzia, ale niekiedy nie wiemy, jak przekazać je dobrze. To jest prawdziwy problem komunikacji. Jesteśmy misjonarzami w erze cyfrowej. W tej erze rzeczą niezbędną jest poznanie kodów, języków, rozwoju technologii, aby móc służyć osobie”. Sieci społecznościowe i świat cyfrowy stworzyły nowe formy i struktury myślenia. „Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do Twittera, czterdziestominutowa homilia jest nie do przyjęcia”. Dlatego też Kościół musi nauczyć się komunikować, używając nowych kodów i zmienić formę tworzenia informacji.

Ks. Lucio Ruiz zwrócił też uwagę na negatywne strony sieci społecznościowych, jak np. brak skupienia i zdolności do analizy, pozwalająca na wszystko anonimowość czy też samotność. „Sieci zbliżają nas do tego, kto jest daleko, ale oddalają od tego, kto jest blisko”.

W obradach udział biorą specjaliści z dziedziny komunikacji oraz sieci społecznościowych. Komunikacja z punktu widzenia misji, nowe platformy misyjne oraz sieci społecznościowe w duszpasterstwie to niektóre z tematów.

Spotkanie w Burgos zorganizował Episkopat Hiszpanii oraz Papieskie Dzieła Misyjne.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy