Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-06 18:31
S. Zielińska / KAI

Gniezno: Orszak Trzech Króli z prymasami Polski niepodległej

Ulicami Gniezna po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli. W barwnym przemarszu i wspólnym kolędowaniu nie zabrakło odniesień do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Tegoroczny gnieźnieński orszak miał nieco zmodyfikowaną trasę. O godzinie 13.00 wszystkie grupy spotykały się na placu za budynkiem III Liceum Ogólnokształcącego i stamtąd, wspólnie, ruszyły w kierunku Rynku, gdzie na specjalnie zbudowanej scenie wystąpił Teatr Pantomimy „Dar” z Bydgoszczy. Tam również kilka słów życzeń do uczestników skierowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska oraz prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

„Popatrzmy na siebie, jeden stoi obok drugiego. Myślę, że Orszak Trzech Króli jest także po to, by dostrzec, że nie uciekamy od siebie, że wspólnie pragniemy iść pokłonić się Jezusowi. Mamy przed sobą pewnych przewodników – to betlejemska gwiazda, która nas prowadzi i trzej Mędrcy, którzy pierwsi drogę do Jezusa przeszli, a za nimi idziemy my wszyscy. Życzę wam i sobie również, byśmy w tej drodze nie ustali, byśmy nie byli tymi, którzy uciekają w różne strony, także jeden od drugiego, byśmy chcieli być razem i razem do Jezusa podążać. Jako biskup tego miasta i tej diecezji o to się modlę” – mówił do uczestników orszaku abp Wojciech Polak.

Z Rynku barwny pochód, do którego w drodze dołączyli trzej prymasi: kard. Edmund Dalbor – pierwszy prymas odrodzonej Polski, kard. August Hlond oraz kard. Stefan Wyszyński (w ich postaci wcieliła się młodzież), ruszył do katedry gnieźnieńskiej, gdzie mędrcy pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli swoje dary.

Orszak Trzech Króli odbył się także w Inowrocławiu. Spotkanie rozpoczęło się na Skwerze Jana Pawła II krótką modlitwą oraz mini-recitalem piosenek świątecznych. Następnie wszyscy uczestnicy podążyli za bryczką, w której jechali Kacper, Melchior i Baltazar. Przemarsz prowadziła orkiestra dęta Inowrocławskich Kopalni Soli. U celu, w hali widowiskowo-sportowej, na uczestników czekała gorąca herbata oraz jasełka przygotowane przez dzieci. Odbył się też koncert piosenek świątecznych, konkursy i wiele innych atrakcji.

Orszaki Trzech Króli zorganizowano także w kilkunastu innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. w: Barcinie, Długiej Goślinie, Kłecku, Mieścisku, Mogilnie, Pobiedziskach, Pyzdrach, Słupcy, Strzelnie, Wągrowcu, Piechcinie i Żninie. Kolędowanie z monarchami bez oficjalnego zgłoszenia na orszakowej stronie organizują także w różnej formie inne parafie i miejscowości archidiecezji gnieźnieńskiej.

bgk / Gniezno

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-06 17:10:18
miniaturka

Kard. Nycz: "Kościół musi być dla wszystkich"

Kościół musi być dla wszystkich - powiedział kard. Kazimier Nycz w rozmowie na antenie TVP1 w dniu 6 stycznia, na rozpoczęcie X Orszaku Trzech Króli w Warszawie pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich"
2018-01-06 17:29:29
miniaturka

Chrześcijanie winni zadać sobie trud, aby szukać Jezusa

Musimy wyzbyć się samolubstwa i obojętności, aby być gotowymi do starannego poszukiwania Jezusa, by spotkać Go w naszym życiu – wskazywał Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
2018-01-06 17:50:51
miniaturka
play

Abp Jędraszewski: Trzeba wrócić do radykalizmu Ewangelii

Powstaje nowa kultura, która z założenia jest przeciwna Ewangelii, która neguje wiarę i przekreśla ten ideał miłości zawarty w Ewangelii - mówił metropolita krakowski w czasie rekolekcji przed Uroczystością Objawienia Pańskiego.
2018-01-06 18:53:10
miniaturka

"Wstańcie, którzy śpicie" Koncert kolęd w Miechowie

„Wstańcie którzy śpicie..." – 7 stycznia zapraszamy na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Scholi Młodzieżowej Parafii Grobu Bożego w Miechowie wraz z zaproszonymi gośćmi.
2018-01-06 19:19:32

WYGRANA KAMILA STOCHA

Kamil Stoch niezwykle skromny, utalentowany, ambitny i spokojny człowiek podczas dzisiejszego ostatniego skoku...Leci bardzo daleko ... i odnosi zwycięstwo w Bischofen.Tym samym wygrywa 66.Turniej Czterech Skoczni i zostaje liderem Pucharze Świata.
2018-01-06 19:37:29
miniaturka

Zgorzelec: Niemiecko-polski Orszak Trzech Króli

W gronie około 2 tys. uczestników odbył się V Międzynarodowy Orszak Trzech Króli w nadgranicznych miastach Görlitz-Zgorzelec.