Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-29 12:41
ek / KAI

Gniezno: abp Salvatore Pennacchio przekazał krzyże misyjne misjonarzom

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęcił i nałożył krzyże misyjne duchownym i świeckim misjonarzom i misjonarkom, którzy już niebawem będą ewangelizować w najdalszych zakątkach świata.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Posłanie miało miejsce podczas uroczystej Mszy odpustowej ku czci św. Wojciecha – biskupa, misjonarza, męczennika.

Krzyże misyjne otrzymało 25 osób: kapłani diecezjalni, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie. Pochodzą z archidiecezji i diecezji: gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej, warszawsko-praskiej, przemyskiej, tarnowskiej, opolskiej, białostockiej, szczecińsko-kamieńskiej, bydgoskiej, gliwickiej, łomżyńskiej, radomskiej, rzeszowskiej, siedleckiej, toruńskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Krzyże te – będące znakiem jedności z całym Kościołem powszechnym, który jest misyjny ze swej natury – otrzymali misjonarze posłani zarówno przez Kościoły diecezjalne i przez przełożonych Zakonów i Zgromadzeń.

Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in.: na Kubie, w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Ekwadorze, Peru, Wenezueli, Kamerunie, Rwandzie, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Papui Nowej Gwinei. 

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 r., podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego, weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych. 

bgk / Gniezno

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-28 23:14:10
miniaturka

Bp Janiak poświęcił nowe budynki z programu Mieszkanie Plus

Przedstawiciele dwóch rodzin odebrali dziś w Siedleminie koło Jarocina pierwsze w Polsce klucze do mieszkań wykonanych w ramach programu rządowego „Mieszkanie Plus”. Na osiedlu zamieszka 96 rodzin.
2018-04-28 23:27:31
miniaturka

Majówka na Ślęży!

Do odpoczynku i zregenerowania sił na łonie natury, wspólnego świętowania daru jakim jest wolność - serdecznie zaprasza Organizator: Piesza Pielgrzymka Wrocławska.
2018-04-29 12:23:06
miniaturka

Franciszek: Każde działanie przeżywane z Jezusem jest okazją do życia świętością

Podczas niedzielnej modlitwy "Regina Coeli" Papież podkreślił, że aby być świętymi „nie trzeba być biskupami, kapłanami, zakonnikami ani zakonnicami, lecz wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi".
2018-04-29 13:37:07
miniaturka

Lwów: trwa spotkanie młodych Taizé

We Lwowie trwa regionalne spotkanie młodych Taizé. Bierze w nim udział ok. 2 tys. młodych ludzi z Ukrainy, a także krajów Europy środkowo-wschodniej. Uczestnicy spotkania, wśród których są także młodzi z Donbasu modlą się o pokój.
2018-04-29 13:47:41
miniaturka

Papież zaapelował o zapewnienie pokoju katolikom w Nigerii

Po modlitwie Regina Coeli Franciszek wyraził swój niepokój o los katolików w Nigerii.
2018-04-29 13:57:05
miniaturka

Peru: terroryści wypuszczeni na wolność

Konferencja Episkopatu Peru wyraziła swoje obawy w sprawie uwolnienia z więzienia komunistycznych terrorystów: czy państwo wypełnia swoją rolę, jako gwarant pokoju i sprawiedliwości? – pytają biskupi.