Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-03 07:23
ek / ks. Bernard Koj

Gliwice: Msza święta z okazji 65-lecia Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej

O godz. 8.30 w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach, Biskup Jan Kopiec odprawił Mszę świętą z okazji jubileuszu 65-lecia działalności gliwickiego Oddziału PTTK.

Autor/źródło: xbk

"Cieszymy się niezmiernie, że Biskup Ordynariusz Jan Kopiec sprawować będzie Mszę Świętą z okazji naszego jubileuszu. Nasze zaproszenie do uczestnictwa przyjęli liczni goście, m.in. Wiceprezes Zarządu Głównego PTTK Roman Bargieł, Prezesi Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego, Sekretarz Powiatu Gliwickiego Magdalena Budny, Sekretarz Miasta Gliwice Andrzej Karasiński. Patronat nad naszym jubileuszem przyjął Prezydent Miasta Gliwice Zygmunt Frankiewicz.", powiedziała Prezes Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej, Janina Lelito-Zimochocka.

W homilii Biskup Jan Kopiec wskazał na niemałą rolę PTTK w budowaniu świadomości i zdrowej postawy wobec świata w którym żyjemy. "Aspekt waszego zaangażowania się to przede wszystkim docenianie, że człowiek jako istota rozumna żyje w świecie który jest jego ojczyzną, w świecie w którym należy tak postępować i tak go poznawać, aby móc w nim coraz więcej z siebie dawać, coraz więcej tak angażować się, by rzeczywiście można było na tym świecie kierować się bardzo znaczącymi wartościami, które tworzą całość naszego życia."

Mówiąc o odkrywaniu świata, Biskup podkreślił jego ubogacające znaczenie. "Jest w tym coś, co człowieka mobilizuje by nie stać w miejscu i by nie zasypywać swoich talentów. Poznawanie świata jest czymś ogromnie ubogacającym, ale stawia też istotne warunki: to musi być dojrzałe, dobrze zorganizowane i zaplanowane, by życia nie zmarnować tylko ubogacać się w sposób niezwykle planowy."

Kierując do zebranych słowa uznania, hierarcha powiedzi: "Wiele wkładacie trudu, odwagi i inwencji by pokazać świat z tej pięknej strony - że jest on naszą wspaniałą ojczyzną, że jest tak zorganizowany przez Stwórcę, by człowiek znalazł w nim najwłaściwsze dla siebie miejsce."

***

Warto wspomnieć, że wielu z przewodników grup pielgrzymkowych to pełnoprawni członkowie PTTK. Jak podkreśla Prezes Lelito-Zimochocka, z tych niedawno zrealizowanych pielgrzymek zagranicznych należałoby wymienić przede wszystkim sanktuaria w Meksyku, Fatimie, Lourdes czy Medjugorie.

Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej powstał w roku 1953, a jego misją pozostaje niezmiennie propagowanie turystyki górskiej i krajoznawczej, poprzez organizowanie imprez i wycieczek kierowanych do mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego. 

Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: diecezja gliwicka, PTTK, jubileusz 65-lecia, Janina Lelito-Zimochocka