Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-15 12:30
ek / Krzysztof Bronk

Gdybyśmy mieli wiarę, jak ewangelizatorzy Kanady…

Kard. Lacroix przypomina, że przed 200. laty misjonarze północnej Kanady dokonali niewyobrażalnych wprost rzeczy. Mieli bowiem zapał apostolski i wytrwałość, których nam dziś brakuje.

Autor/źródło: Pixabay, x_oni, licencja: CC0

Kanadyjczycy świętują w ten weekend (14-15.07.) 200-lecie ewangelizacji północnych i zachodnich regionów swego kraju. W 1818 r. biskup Quebeku wysłał na te tereny trzech misjonarzy, w tym ks. Josepha-Norberta Provenchera, przyszłego pierwszego biskupa diecezji Saint-Boniface. To oni dali początek obecności Kościoła w tym regionie. Ewangelizowali głównie ludność tubylczą i Metysów, broniąc ich przed wyzyskiem ze strony angielskich kolonizatorów.

Papieskim wysłannikiem na uroczystości 200-lecia ewangelizacji północnej i zachodniej Kanady jest aktualny arcybiskup Quebecu kard. Gérald Cyprien Lacroix. Mówiąc o dokonaniach ówczesnych misjonarzy, zwraca on przede wszystkim uwagę na przeciwności, którym musieli stawić czoła. Wystarczy wziąć pod uwagę ogromne odległości, które musieli pokonywać na tym rozległym terenie – mówi kard. Lacroix.

Po dwa miesiące w podróży, pieszo bądź kajakiem

Kiedy zapoznajemy się z życiem tych, którzy nieśli tam Ewangelię, widzimy od razu, jak wielki płomień wiary nieśli w swym sercu. Zapał apostolski tak wielki, że byli w stanie przemierzać niewiarygodne wprost odległości – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Lacroix. - Aby w tamtej epoce dostać się z miejsca na miejsce, musieli niekiedy przez dwa miesiące iść pieszo czy płynąć kajakiem, stawiając czoła kaprysom klimatu. I w ten sposób przemierzali te misyjne tereny, gdzie wszystko trzeba było budować od zera. I trzeba pamiętać, że żyły tam różne grupy etniczne, była ludność miejscowa, byli Metysi, a także różne grupy kolonizatorów angielskich, którzy trudnili się przede wszystkim handlem skórami. A zatem kiedy widzimy to wszystko, zdajemy sobie sprawę, jak wielki był to zapał apostolski, jaka odwaga, by stawić czoła najróżniejszym trudnościom. Była to wiara, która dosłownie przenosiła góry, a zarazem niesamowita wytrwałość, której dziś już nie znajdziemy. A tymczasem to właśnie takiej wiary potrzebuje dzisiaj Kościół, takich ludzi dziś potrzebujemy, którzy są zakorzenieni w Chrystusie, a zarazem chcą się dzielić Dobrą Nowiną z tyloma ludźmi, którzy nie poznali jeszcze miłości Boga.

Zdaniem kard. Lacroix historia ewangelizacji Kanady pokazuje, że jeśli ktoś ma w sobie żarliwą wiarę, to tworzy wokół siebie żywe wspólnoty, przekazuje innym pewien styl życia. Pierwsi misjonarze pozostawili po sobie żywy Kościół, a także wielką strukturę szkół i służby zdrowia. „Wymagało to jednak wielkiego zaangażowania – zastrzega kard. Lacroix. – Pierwszy biskup diecezji Saint-Boniface kilkakrotnie musiał płynąć do Europy, by tam poszukiwać misjonarzy dla swego nowego dzieła. Ale dzięki temu stworzył coś, co dziś po dwustu latach na pewno zasługuje na przypomnienie” – dodaje papieski legat.

 Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-14 22:39:08
miniaturka

Madryt: architektura sakralna dla niewidomych

Muzeum Tyflologiczne w Madrycie otworzyło specjalną wystawę religijną dla osób niewidomych. Mogą dotknąć np. makiet katedry w Santiago de Composteli czy Jerozolimy. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne.
2018-07-14 22:52:07
miniaturka

Abp Auza: ONZ ziemią ewangelizacji

Abp Bernardito Auza, watykański obserwator przy ONZ uważa iż dla Stolicy Apostolskiej dyplomacja jest środkiem do szerzenia i obrony wiary.
2018-07-15 07:28:02
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #15

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Człowiek, którego należy upomnieć (Mt 18, 15-20)
2018-07-15 10:43:29
miniaturka

Campus Misericordiae: kard. Dziwisz będzie uczestniczył w obchodach 2. rocznicy ŚDM

Już po raz drugi mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r.
2018-07-15 11:46:10
miniaturka

Bp Piotrowski do kieleckich karmelitanek: potrzebna jest wasza obecność

Nadal, po 60 latach, potrzebna nam jest wasza obecność i modlitwa – mówił dzisiaj podczas Mszy św. w kaplicy kieleckich sióstr karmelitanek bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. dziękczynnej z okazji przybycia sióstr do Kielc w 1958 r.
2018-07-15 15:57:15
miniaturka

Franciszek: Chrystus jest w centrum misji Kościoła

O tym, że Chrystus jest w centrum misji Kościoła oraz, że Jego orędzie należy głosić ubogimi środkami przypomniał papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.