Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-15 12:15
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Franciszek: dajmy się zewangelizować ubogim

Świat naśladuje tych, którzy mają władzę i bogactwo, jednocześnie marginalizuje ubogich i uważa ich za odpadki i coś wstydliwego. Poczujmy się dłużnikami potrzebujących. - apeluje Papież Franciszek.

Autor/źródło: Pixabay, krlosarte, licencja: CC0

W swym przesłaniu na II Światowy Dzień Ubogich Franciszek zachęca do przeprowadzenia rachunku sumienia z tego, czy naprawdę potrafimy słuchać ubogich. Stwierdza, że niestety wiele nawet godziwych inicjatyw jest bardziej ukierunkowanych na samozadowolenie, niż na prawdziwe rozpoznanie wołania ubogiego. „Światowy Dzień Ubogich zamierza być maleńką odpowiedzią całego Kościoła, rozsianego po całym świecie, skierowaną do wszystkich ubogich, aby nie myśleli, że ich krzyk upadł w próżnię. Prawdopodobnie będzie kroplą wody na pustyni ubóstwa, mimo to jednak może stać się oznaką dzielenia z potrzebującymi aktywnego odczuwania obecności brata i siostry” – pisze Franciszek. 

II Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony 18 listopada pod hasłem: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”.

Ojciec Święty podkreśla, że biedni nie potrzebują aktu delegacji, ale osobistego zaangażowania tych, którzy słuchają ich wołania. Zaznacza, że potrzebujących trzeba potraktować, jak ludzi i naprawdę z miłością szukać ich dobra. „Ubodzy podważają naszą obojętność, która jest owocem wizji życia zbyt skoncentrowanego na sobie oraz nadmiernie powiązanego z teraźniejszością” – pisze Franciszek apelując, byśmy pozwolili ubogim dać się zewangelizować.

„Ubiegłoroczny dzień ubogich uruchomił na świecie ogromną falę solidarności”- mówi abp Rino Fisichella, który w Watykanie zaprezentował papieskie przesłanie. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji zauważył, że inicjatywy proponowane przez Franciszka mają pobudzić oddolne działania w całym Kościele.

“Jest to dzień, podczas którego celebrujemy prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem. Właśnie z tego założenia wypływa wiele inicjatyw, których zorganizowanie podpowiadamy w całym Kościele. 18 listopada Papież Franciszek spotka się z ubogimi i ludźmi, którzy ich wspierają w bazylice watykańskiej, gdzie odprawi dla nich Mszę. Następnie w Auli Pawła VI zje obiad z ok. 3 tys. ubogich. Podobne obiady zostaną przygotowane w wielu parafiach, kolegiach, szkołach i ośrodkach Rzymu – mówi abp Fisichella. – Muszę przyznać, że w ubiegłym roku to doświadczenie wspólnego posiłku niesamowicie ubogaciło obchody Dnia Ubogich. Świadectwa z całego świata, jakie otrzymaliśmy mówiły, że dzień ten przeżywany był z ogromnym entuzjazmem i wielką solidarnością, czego wyrazem były różne inicjatywy. Rodziny zapraszały biednych do siebie, restauracje otwierały przed nimi swe drzwi. Mogę powiedzieć, że fantazja solidarności nie znała granic, by w tym dniu podnieść ubogich na duchu.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-15 10:43:14
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 8 lipca 2018 - (Mk 6, 1-6)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2018-06-15 11:16:19
miniaturka
play

Strefa Chwały Festiwal 2018 - rekolekcje Ludzi Nowej Kultury

Każdego roku na początku wakacji do Starego Sącza przyjeżdżają przedstawiciele różnych środowisk, aby wspólnie przeżywać rekolekcje Ludzi Nowej Kultury. To czas modlitwy, dyskusji, refleksji, ale także zabawy dla całych rodzin.
2018-06-15 11:47:51
miniaturka

Powstaje poradnik duszpasterza migrantów i uchodźców

Bp Zadarko podkreśla, że potrzebne jest pełne zdefiniowanie polityki migracyjnej Państwa Polskiego, która jest obecnie tworzona, do której będzie mógł się odnieść Kościół.
2018-06-15 12:44:04
miniaturka

Papież o pracy ludzkiej przywracającej nadzieję

Nadzieja na lepszą przyszłość zawsze związana jest z własnym zaangażowaniem i zaradnością, a co za tym idzie z posiadaniem godnej pracy. - mówił Franciszek w czasie audiencji dla Federacji Włoskich Mistrzów Pracy.
2018-06-15 13:12:35
miniaturka

Katowice: polscy księża posłani do pracy we Francji, Anglii i Kazachstanie

Z metropolitą katowickim spotkali się księża, którzy po wakacjach rozpoczną posługę poza granicami kraju. Trzech z nich pojedzie do Francji, trzech do Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, jeden do Kazachstanu.
2018-06-15 13:42:27
miniaturka

Dialogi z Arcybiskupem: IV przykazanie. Szacunek - czy zawsze?

Oddawanie czci przede wszystkim odnosi się do Pana Boga, to Jego mamy czcić. Ale właśnie dlatego, że rodzice tak blisko są Boga Stwórcy w akcie powoływania do życia ich i Bożego dziecka, to także im należy się cześć - mówił abp Marek Jędraszewski.