Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-17 13:29
dr Marek Sobisz

Ekumeniczne spotkanie w Węgrowie

15 czerwca w Węgrowskim Ośrodku Kultury oraz w Parafii poklasztornej w Węgrowie odbyło się ekumeniczne spotkanie różnych kościołów chrześcijańskich.

Autor/źródło: Sławomir Jastrzębski

Organizatorami wydarzenia o charakterze naukowo-modlitewnym było: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz katedra Dialogu Kultury Artystycznej i Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Spotkanie rozpoczęło się od sympozjum ekumenicznego połączonego z ogólnopolską konferencją naukową. Wszystkich przywitał i wprowadził w ideę spotkania dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz. Zebrani mieli możliwość wysłuchać krótkiego wystąpienia ks. prof. Waldemara Cisły, dyrektora Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który jednocześnie wprowadził i tłumaczył świadectwo bpa Edwina Dela Pena z Filipin, który w tych dniach przebywał w Polsce i odwiedził jeszcze Łódź Poznań oraz Licheń. Po tym oficjalnym rozpoczęciu i wprowadzeniu spotkanie w Domu Kultury przebiegało w dwóch salach. Na Sali widowiskowej można było posłuchać referatów prezentujących kościoły chrześcijańskie: katolicki, prawosławny, ewangelicko-augsburski oraz starokatolicki mariawitów. Z kolei na Sali konferencyjnej równocześnie odbywała się Ogólnopolska Konferencja z udziałem księży profesorów z pięciu ośrodków akademickich z Polski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Warszawska).

    Druga część spotkania odbyła się w węgrowskim klasztorze, gdzie przedstawiciele religii chrześcijańskich zgromadzili się na wspólnej modlitwie w intencji rodzin, Ojczyzny oraz pokoju na świecie. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. dr Rafał Pokrywiński, delegat biskupa drohiczyńskiego, odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu w diecezji. Ta wspólna modlitwa była wypełniona psałterzem „Dialog człowieka z Bogiem”, który wykonywał Jakub Kozub. Na zakończenie zebrani zeszli do krypt pod kościołem, aby złożyć wieniec przy trumnie Jana Dobrogosta Krasińskiego i pomodlić się za jego duszę.

    W trakcie sympozjum , na wniosek  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, dwie osoby otrzymały szczególne wyróżnienie: „złote odznaki” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkiem. Odznaczony został ks. kan. dr Romuald Kosk oraz dr Marek Sobisz. Uroczystego wręczenia dokonała Maria Koc –Wicemarszałek Senatu RP oraz Mirosław Starczewski – kierownik Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: biskup drohiczyński ks. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus  - biskup Warszawski Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp Jan Cieślar, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów kapł. Marek Babi, Maria Koc –Wicemarszałek Senatu RP, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny: Portal Fundacji Episkopatu Polski OPOKA, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Radio dla Ciebie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-17 12:23:18
miniaturka

Kard. Sandri: migracje poważnym wyzwaniem duszpasterskim

Zmierzenie się z wyzwaniem duszpasterskim wynikającym z migracji oraz wyznaczenie priorytetów dotyczących misji Kościoła w Europie to główne tematy spotkania biskupów wschodnich Kościołów katolickich naszego kontynentu, które trwa we Włoszech.
2018-06-17 12:40:08
miniaturka

Kard. Dziwisz: czy św. o.Pio miał intuicję ws. wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową?

Taką refleksją podzielił się kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. dla czcicieli Stygmatyka, odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
2018-06-17 12:56:33
miniaturka

Papież na Anioł Pański: misja Kościoła to nie sukcesy, lecz powierzenie się Bogu

O byciu narzędziem w rękach Boga mówił Papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
2018-06-17 13:42:50
miniaturka

Włoscy skauci uczą, jak być mniejszością w zsekularyzowanym świecie

Włoscy katoliccy skauci wyciągają wnioski z sekularyzacji, której w ostatnich latach został poddany ich kraj. Być skautem w środowisku, gdzie chrześcijanie są już mniejszością - to jeden z głównych tematów krajowego zlotu Federacji Skautów Europy.
2018-06-17 13:51:58
miniaturka

Sekretarz generalny Caritas: otwórzcie drzwi, otwórzcie umysły i serca

Trwa światowy tydzień działań na rzecz migrantów, który stanowi część papieskiej kampanii „Dzielić Podróż”. Została ona zainicjowana przez Franciszka we wrześniu ubiegłego roku na rzecz solidarności z migrantami.
2018-06-17 18:25:35
miniaturka

Abp Gądecki: Kościół głosi królestwo Boże dla dobra wszystkich

Kościół głosi królestwo Boże, aby dotrzeć do konkretnego człowieka w społeczeństwie, by inspirować i przepajać Ewangelią samo społeczeństwo – mówił abp Stanisław Gądecki w Suchym Lesie w trakcie uroczystości 800-lecia wspólnoty mieszkańców.