Dar na 100 – ponad 1300 inicjatyw na pięciu kontynentach

Trwa projekt z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Polega on na stworzeniu „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża.

Projekt „Dar na Stulecie” zainaugurowany został uroczyście w Centrum Konferencyjno – Wystawowym na Wawelu 18 maja 2019 r., w 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Do udziału zaproszeni zostali wszyscy: osoby indywidualne, parafie, instytucje, szkoły, stowarzyszenia i wspólnoty. Inicjatywy można rejestrować na specjalnej platformie www.darna100.pl. Jest już ich ponad 1300. Podejmowane są nie tylko w Polsce. Z umieszczonej na stronie mapy wynika, że zgłoszenia napływają z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.

Propozycje są najróżniejsze. To inicjatywy modlitewne, spotkania i konferencje (wiele z nich już się odbyło), projekty charytatywne, artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. To również indywidualne, rodzinne lub wspólnotowe zobowiązania do studiowania nauczania Jana Pawła II.

Anna z Wrzosów podejmuje do końca 2020 r. nowennę do św. Jana Pawła II w intencji młodych ludzi, by zawierali sakramentalne związki małżeńskie i zakładali trwałe, święte rodziny i przyjmowali z miłością poczęte w nich życie. Klasa Ib Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu przygotowuje paczki z produktami spożywczymi dla Polaków mieszkających na Kresach. Przemysław zorganizował grupę dyskusyjną na Uniwersytecie Yale, której celem jest analiza nauczania Jana Pawła II, w szczególności encyklik Laborem exercens oraz Centesimus annus. Klasztor Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu buduje katolickie przedszkole dla 75 dzieci. Papieskie Forum Młodych zaprasza do nagrania przez Internet hymnu papieskiego. Parafia w Jaśliskach nagrała serię filmików przybliżających temat miłości, narzeczeństwa, małżeństwa i rodziny w nawiązaniu do nauczania Jana Pawła II. Katarzyna z Reykjaviku zobowiązuje się do codziennego odmawiania różańca za ojczyznę oraz za zdrowie i błogosławieństwo dla wszystkich ludzi, szczególnie w czasie pandemii.

Bardzo wiele instytucji, czy szkół na całym świecie korzysta z propozycji przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II – wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny”, która zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Ojca Świętego.

Tutaj złożono Dar na 100:

Celem inicjatywy „Dar na Stulecie” jest budowa "duchowego pomnika" dla Jana Pawła II, wyzwolenie dobrej, społecznej energii i budowanie solidarności ponad podziałami. Jak tłumaczył o. Maciej Zięba OP, pomysłodawca akcji, ma być ona formą odpowiedzi na papieskie wezwanie by „duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością”.

Zakończenie projektu nastąpić miało 18 maja 2020 r. w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. W tym dniu, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie miało zostać złożone wotum - księga ze spisem wszystkich działań duchowych i materialnych podjętych w ramach projektu, jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Z uwagi na sytuację epidemiczną zdecydowano jednak o przedłużeniu czasu trwania akcji do końca 2020 r. obchodzonego zresztą jako Rok św. Jana Pawła II.

Organizatorzy zachęcają do włączania się w inicjatywę i zachęcania do tego innych. Na stronie darna100.pl znaleźć można propozycje podjęcia różnych inicjatyw oraz szereg materiałów, które mogą pomóc w rozpropagowaniu akcji.

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Środowisko Ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II” oraz Instytut Tertio Millennio.

maj / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama