Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-05 12:16
S. Zielińska / KAI

Cieszyn: ruszyły ekumeniczne III Dni Kultury Chrześcijańskiej

Od koncertu muzyki poważnej i modlitwy uwielbieniowej cieszyńskich wspólnot rozpoczęły się III Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie.

Autor/źródło: Unsplash, Matt Botsford, licencja: CC BY

W ciągu kilku dni (4-7 października) tej ekumenicznej imprezy w przygranicznym mieście nad Olzą wystąpią na koncertach znani artyści, którzy dzielić się będą świadectwem swej wiary, odbędą się warsztaty, obejrzeć będzie można okolicznościowe wystawy oraz uczestniczyć w projekcjach filmowych i spektaklach teatralnych.

Czwartkowy koncert inauguracyjny odbył się w luterańskim kościele „Na niwach” w Czeskim Cieszynie. Czescy artyści wykonali zestaw różnych utworów pod wspólnym tytułem „Nokturn na organy, skrzypce i wiolonczelę”. Wykonano utwory m.in. Corelliego, Haendla, C. Francka, Saint Saensa. Tego samego dnia w Domu Narodowym modliły się razem cieszyńskie wspólnoty ewangelizacyjne. W Galerii Ceglanej otwarto malarską instalację przestrzenną Damaris Shaded Otremby „Ostatnia wieczerza”.

W programie festiwalowym zaplanowano liczne koncerty. Zaprezentują się wykonawcy muzyki poważnej, jak i artyści związani z chrześcijańską sceną muzyczną. Mietek Szcześniak zaśpiewa w ewangelickim Kościele Jezusowym w koncercie charytatywnym na rzecz jedynego hospicjum na Litwie, a Muniek i Przyjaciele wystąpią w cieszyńskim Browarze Zamkowym. Młodzież będzie mogła wziąć udział w warsztatach z Full Power Spirit. Zaplanowano turniej koszykówki ulicznej „Chrześcijanin to nie lamus” oraz otwarcie wystawy „Kobiety wiary”.

Organizatorem wydarzenia jest Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” przy współpracy z parafią św. Marii Magdaleny w Cieszynie, parafią ewangelicko-augsburską w Cieszynie i zborem „Elim” Kościoła zielonoświątkowego oraz katolicką wspólnotą i szkołą nowej ewangelizacji „Zacheusz”. Wydarzenie otrzymało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rk / Cieszyn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-05 11:22:25
miniaturka

Brat Alois: ukazać młodym piękno relacji, smak spotkania

Młodzi [...] szukają prawdziwych świadków, ludzi, którzy w sposób żywy i dynamiczny ukazują wiarę oraz swoją relację z Jezusem. – mówił brat Alois, przeor ekumenicznej Wspólnoty Taizé, który uczestniczy w synodzie na temat młodych.
2018-10-05 11:30:43
miniaturka

Olśniewajaca ciemność nocy

Najwspanialsza historia miłosna to ta opowiadająca o zagubionej duszy zakochującej się w Bogu. Oto właśnie taka opowieść.
2018-10-05 11:47:05
miniaturka

Abp Jędraszewski: Ludzie prawego sumienia przynoszą pokój

Im więcej ludzi prawego i czystego sumienia (…) tym większy i bardziej autentyczny pokój społeczny. - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w intencji rodzin i obrony życia w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-10-05 12:32:52
miniaturka

33 dni z Miłością Miłosierną

33-dniowe rekolekcje indywidualne, oparte na nauczaniu św. Teresy z Lisieux, przygotowujące do aktu ofiarowania poprzez modlitwę serca
2018-10-05 12:59:16
miniaturka

Konferencja prasowa nt. programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce i COP24

W poniedziałek 8 października w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się konferencja prasowa nt. drugiego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce oraz COP24 w Katowicach.
2018-10-05 13:18:40
miniaturka

II Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

W Warszawie miała miejsce druga edycja Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, którego temat przewodni brzmiał: „Obywatel – polityk – przedsiębiorca. Między partykularyzmem a dobrem wspólnym”.