Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-23 15:07
ek / KAI

Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami wyruszyła w jubileuszowy rejs

Start żaglowca „Kapitan Borchardt” poprzedziła 22 kwietnia Msza św. w archikatedrze szczecińskiej, której przewodniczył prezes zarządu i twórca CSpŻ ks. prałat kapitan Andrzej Jaskuła.

Autor/źródło: Mariamichelle/Pixabay/licencja CC0

W homilii twórca Chrześcijańskiej Szkoły Pod Żaglami wspomniał pierwszy jej rejs we wrześniu 1998 roku, który prowadził wokół Ameryki Południowej. „To było świadectwo młodym o młodych pochodzących z ojczyzny Jana Pawła II”, mówił kaznodzieja.

Ks. Jaskuła przypomniał, że przez dwadzieścia lat zarówno podczas rejsów jak i w żeglarskiej bazie CSpŻ w Chorwacji wielu młodych ludzi przeszło „przez szkolenie religijno-żeglarskie”.

Nawiązując do publicznej działalności Jezusa i Jego częstego pobytu nad Morzem Tyberiadzkim, ks. Jaskuła przypomniał, że także działalność CSpŻ ma pomóc współczesnemu człowiekowi „osiągnąć ostateczny cel życia, czyli dotrzeć do portu zbawienia”.

Wspominając pierwszy rejs CSpŻ kapłan odwołał się do daru, który jego uczestnicy otrzymali od ówczesnego biskupa pelplińskiego Jana Szlagi. Były to relikwie bł. s. Marceliny Darowskiej. Ks. Jaskuła podkreślił, że wyruszyli z tymi relikwiami na morza i ocean często modląc się do założycielki Sióstr Niepokalanek. „Prosiliśmy ją, żeby było bezpiecznie” - wspomniał kaznodzieja, dodając, że „wyprosiła nam taką ciszę na Hornie, że musieliśmy włączyć silniki, żeby popłynąć dalej”.

Kapłan zachęcał młodych do pójścia za Jezusem, Dobrym Pasterzem, „najpewniejszym kapitanem naszego życia”.

Po Mszy św. uczestnicy dawnych wypraw CSpŻ ruszyli w tygodniowy rejs po Bałtyku.

Zanim zatrzymali się na pierwszą noc w Świnoujściu, z pokładu szkunera relacjonował dla Radia Głos ks. Jaskuła pierwsze wrażenia z rejsu, podkreślając, że Msza św. w szczecińskiej katedrze i cała obecna wyprawa jest „dziękczynieniem Panu Bogu za te dwadzieścia lat”. Zapowiedział, że podczas rejsu będą zatrzymywać się w portach m.in. Szwecji i Niemiec. Będą tam schodzić na modlitwę do świątyń, aby wyrazić wdzięczność za dar tej niezwykłej instytucji jaką jest Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami. Przypomniał, że przed laty wspólnotę CSpŻ na specjalnej audiencji przyjął św. Jan Paweł II oraz pozdrowił w Watykanie Benedykt XVI.

Na ten rok planowane są kolejne wyprawy po morzach świata szkoły – jubilatki. 

ks. is / Peplplin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-23 14:11:46
miniaturka

Papież na Światowy Dzień Książki

Dziś Światowy Dzień Książki. Papież ma nadzieję, że inicjatywa ta przyczyni się do pełniejszego uświadomienia sobie znaczenia książki i czytelnictwa w budowaniu świata i społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego.
2018-04-23 14:13:05
miniaturka

Numer 3-4 miesięcznika «L'Osservatore Romano» po polsku w 2018 r.

Ukazał się numer 3-4 miesięcznika "L'Osservatore Romano", a w nim m.in. papieskie orędzie do młodych, a także przemówienia i homilie z papieskiej podróży śladami Ojca Pio oraz Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2019.
2018-04-23 14:26:05
miniaturka

Pakistan: bliskie rozstrzygnięcie sprawy Asi Bibi

Prezes Pakistańskiego Sądu Najwyższego będzie sędzią w sprawie skazanej na śmierć chrześcijanki Asi Bibi. To najlepsze z możliwych rozwiązań uważa jej adwokat.
2018-04-23 15:40:18
miniaturka

Patriarchat Konstantynopola zajął się sprawą autokefalii prawosławia na Ukrainie

Dotychczas podzielone jest ono na trzy konkurencyjne Ukraińskie Kościoły Prawosławne: UKP Patriarchatu Moskiewskiego, UKP Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny UKP.
2018-04-23 16:37:10
miniaturka

Pokonali już 10 Kilometr Dobra!

Trwa kampania dobroczynna Kilometry Dobra. W tegorocznej edycji udział bierze ponad 50 organizacji z całej Polski. Do tej pory udało się im zebrać ponad 450 tysięcy złotych.
2018-04-23 19:12:24
miniaturka

Wielka Brytania: za tydzień Różaniec na Wybrzeżu

Brytyjczycy zainspirowani przykładem Polski i Irlandii będą się modlić o odnowę wiary i poszanowanie życia w swej ojczyźnie. W tym roku przypada 50. rocznica legalizacji aborcji w tym kraju.