Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-18 12:18
AC / ar / KAI

Chrześcijanka w świecie - premiera nowej inicjatywy dominikańskiej na YT

Chrześcijanka w świecie - to tytuł nowej serii vlogów Małgorzaty Wałejko, poświęconej przeżywaniu różnych aspektów „zwykłego świeckiego życia” z wiarą.

Autorka jest żoną i mamą, pedagogiem i teologiem, wykładowcą Uniwersytetu Szczecińskiego oraz świecką dominikanką. Do współpracy z serwisem www.dominikanie.pl zaprosił ją o. Adam Szustak podczas wspólnie prowadzonych rekolekcji w Stanach Zjednoczonych. Premierowe odcinki będzie można oglądać w każdy wtorek od 17 września do 26 listopada na YouTube oraz stronie www.dominikanie.pl.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI Małgorzata Wałejko, seria „Chrześcijanka w świecie” została stworzona, by pomóc przeżywać życie codzienne w sposób inspirowany Ewangelią. - Jako chrześcijanie poruszamy się nieustannie pomiędzy biegunami: akcji i kontemplacji, relacji i wewnętrznej samotności, bycia „w świecie” a jednak „poza” nim, cierpienia i zaufania, miłości osób poza Kościołem, o innych poglądach, a dawaniem świadectwa. Jak próbować odnaleźć się w tych napięciach? O tym jest nowa, 11-odcinkowa seria - tłumaczy autorka.

Pierwszy odcinek będzie odpowiadać na pytanie „Czy codzienność może uświęcać?”. W kolejnych vlogach dominikanka opowie również o przeżywaniu cierpienia, podzieli się swoimi refleksjami na temat miłości w małżeństwie, wrażliwości na ubogich, a także ekologii, która zdaniem autorki powinna stać się istotną kwestią w życiu osoby wierzącej. Będzie również odcinek o Halloween i magicznym myśleniu, a ostatni, zdaniem autorki najważniejszy, jest jeszcze owiany tajemnicą - ma mieć szczególnego adresata.

– Kiedy dostałam zlecenie na tę serię, zastanowiłam się, co mi szczególnie leży na sercu, jeśli chodzi o nasze chrześcijańskie życie; co mi osobiście pomaga funkcjonować i odkrywać wiarę w codziennym życiu. YouTube to sposób podzielenia się tym, tak by innym było łatwiej – podkreśliła Małgorzata Wałejko.

To już druga seria tej autorki. Pierwsza, wciąż dostępna na dominikańskiej platformie oraz na YouTube, nosi tytuł „Mama Show” i dotyczy kwestii związanych z wychowaniem. – Najważniejszym przesłaniem serii jest szacunek wobec dziecka, poważne traktowanie jako osoby, której uczucia i potrzeby są ważne tak samo jak osoby dorosłej – zaznacza.

Małgorzata Wałejko dzieli się również swoimi przemyśleniami dotyczącymi wychowania „do wiary”. – Nie ma czegoś takiego jak „wychowanie do wiary”, jeśli respektujemy godność naszych dzieci i ich wolność wyboru. Pragniemy, by były wierzące, bo relacja z Bogiem nas uszczęśliwia, ale należy im pozwolić wybrać. Nasze świadectwo, że Pan Bóg uszczęśliwia nas, uskrzydla, prowadzi – może przemawiać, ale szanujmy tę intymną sferę ich religijnych poszukiwań, kryzysów i buntu. Ten szacunek może być bazą dla dobrych rozmów, nigdy presja czy szantaż. I módlmy się za nasze dzieci - tłumaczy.

Po sukcesie pierwszej serii dominikanie zwrócili się z prośbą o kolejną. - Spotkałam się z wieloma pozytywnymi reakcjami, wiele osób pisało do mnie z podziękowaniami. To prawdziwa frajda widzieć, że innym przydają się moje vlogi – podsumowuje dominikanka.

ar / Warszawa

źródło YouTube: Dominikanie.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-18 11:45:08
miniaturka

Licheń. Ogólnopolska Sesja Organowa

Już w czwartek do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zawitają organiści z całej Polski z prof. dr. hab. Andrzejem Chorosińskim i prof. Jerzym Marchwińskim.
2019-09-18 11:54:38
miniaturka

Francja: in vitro dla lesbijek, trzeba wyjść na ulicę

Francuzi, którzy są zaniepokojeni nowym prawem o in vitro dla lesbijek i samotnych kobiet powinni wyjść na ulicę. Jest to ich obowiązek – oświadczył przewodniczący episkopatu Francji.
2019-09-18 11:56:39
miniaturka

Kard. Pell złożył odwołanie

Kard. George Pell złożył ostatnie przysługujące mu odwołanie od wyroku sądu w Melbourne, który skazał go na 6 lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastolatków w 1996 r.
2019-09-18 12:54:22
miniaturka

Relikwie błogosławionego Michała Giedroycia w Wilnie

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie odbyło się w minioną niedzielę uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionego Michała Giedroycia i konsekracja nowego ołtarza.
2019-09-18 13:32:43
miniaturka

Kredkobranie – zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci na Kresach

Kredkobranie - to zbiórka przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz nowych egzemplarzy lektur szkolnych uruchomiona przez krakowską Fundację Ignatianum i Stowarzyszenie „Korzenie”. Akcja została zapoczątkowana w ub. roku i potrwa do końca września.
2019-09-18 13:59:20
miniaturka
play

Wychowanie od kuchni #1. Rodzic zielony jak... PESTO

#WychowanieOdKuchni to trochę program kulinarny, podczas którego nie brak rozmów o wychowaniu, a po trochu program o wychowaniu z gotowaniem w tle. Ale najważniejsze jest to, że zawsze będzie tu ciekawie, odżywczo i smacznie!