Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-11 08:00
ek / Radio Watykańskie

Brazylia: sympozjum o Kościele w nowych mediach

Od 7 do 10 listopada w Rio de Janeiro odbywało się, już po raz czwarty, sympozjum na temat mediów społecznościowych, tym razem pod hasłem: „Kościół w sieci: kultura cyfrowa jako środek”.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Uczestniczyli w nim przedstawiciele 40 brazylijskich diecezji oraz wykładowcy z Brazylii, Watykanu, Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Otwierając sympozjum miejscowy arcybiskup kard. Orani João Tempesta wskazał, że są to wytrawni profesjonaliści, którzy swoimi refleksjami wskażą konkretnie, jak realizować apostolstwo Kościoła w tych czasach kultury cyfrowej: „Jest czymś bardzo istotnym, abyśmy przygotowywali tych, którzy współpracują z nami w posłudze pasterskiej i pragną nas wspierać w naszych diecezjach czy zgromadzeniach. Jesteśmy ciągle wezwani, abyśmy obserwowali rzeczywistość, jaka staje przed nami, i dzięki refleksji potrafili zawsze dawać w oparciu o Ewangelię odpowiedź na nowych «aeropagach ewangelizacji», korzystając z nowych dostępnych środków” – podkreślił kard. Tempesta.

Głównym celem sympozjum było studium nad kwestią obecności Kościoła w internetowych portalach społecznościowych i korzystania z nowych technologii cyfrowych. Chodzi o to, by Kościół był otwarty na wszelkie nowości, jakie pojawiać się będą w erze cyfrowej, ażeby poprzez te nowoczesne środki prowadzić ewangelizację.

Ks. Marcos William Bernardo, wikariusz biskupi archidiecezji Rio de Janeiro ds. środków przekazu, zwrócił uwagę, że należy tak korzystać z komunikacji internetowej, aby nie zatracić głębokiej tożsamości związanej z tym, że jesteśmy uczniami Chrystusa: „Winniśmy więcej mówić w oparciu o nasze serce, rozpowszechniać w sieci język miłości, którym jest sam Chrystus. Jeśli by tak nie było, to nie warto by być chrześcijaninem. Chrystus nie rywalizuje z technologią. Obyśmy w tej kulturze nie zagubili się, lecz wręcz przeciwnie, zachowali naszą integrację z Chrystusem, ponieważ On był i jest naszą wielką motywacją” – apelował do zebranych ks. Bernardo.

Z. Malczewski TChr/ Brazylia/ rv

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-10 18:11:59
miniaturka

Abp Chaput wyjaśnia, jak interpretować Amoris laetitia

Podczas krajowego zgromadzenia filipińskich księży w USA, przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. interpretacji adhortacji „Amoris laetitia” abp Charles Chaput został poproszony o zabranie głosu na temat tego dokumentu.
2017-11-10 18:25:29
miniaturka

Franciszek ujawnia źródła swej intelektualnej inspiracji

W rozmowie z włoskim filozofem Massimo Borghesim przyznał się do swej fascynacji myślą dialektyczną, a konkretnie jej schrystianizowaną wersją w postaci filozofii francuskiego jezuity ks. Gastona Fessarda.
2017-11-10 18:49:09
miniaturka

Choinka z Mazur wyrusza do Watykanu

W Święto Niepodległości, 11 listopada, na Placu św. Jana Pawła II w Ełku, odbędzie się pobłogosławienie transportu choinki – daru dziękczynnego Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka i modlitwa wypraszająca Boże błogosławieństwo na czas transportu z Ełku do Watykanu.
2017-11-11 00:09:51
miniaturka

List Franciszka do kolumbijskiego żołnierza

Papież napisał list do żołnierza, który we wrześniu, podczas jego podróży apostolskiej do Kolumbii, podarował mu swoją żołnierską czapkę.
2017-11-11 00:24:14
miniaturka

Rocznica proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Ogólnopolskie obchody rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana będą miały miejsce od 17 do 19 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
2017-11-11 08:41:23
miniaturka
play

Msza św. z okazji Święta Niepodległości

Uroczyste obchody w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie rozpoczną się Mszą Świętą, która zostanie odprawiona o godzinie 9.00, w obecności przedstawicieli Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych.