Malmö i okolice zamieszkuje ok. 20 tysięcy Polaków. W parafii Malmö - Rosengård działają między innymi grupa charytatywna, wspólnota św. Józefa, wspólnota Odnowy w Duchu Świętym i róże różańcowe.
Polska Misja Katolicka w Malmö
W II niedzielę Adwentu, 5 grudnia bp Lechowicz przewodniczył uroczystości 90 lecia Stowarzyszenia św. Barbary w Wittelsheim, we Francji, na terenie Alzacji. Stowarzyszenie św. Barbary
Delegat Konferencji Episkopatu polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej poświęcił odnowiony sztandar Stowarzyszenia i przekazał na ręce jego prezesa medal „Pro Polonia et Ecclesia”. Dokonał tego podczas Eucharystii w Wittenheim. Mszę świętą koncelebrowali ks. Kazimierz Kopacz, ks. Michał Dziedzic - duszpasterze Polonii oraz ks. Piotr Kopicara.
Bp Lechowicz wyraził podziękowanie tutejszej Polonii za zaangażowanie na rzecz integracji i wzajemnej pomocy oraz zachęcił zebranych rodaków do pogłębiania więzi z Jezusem we wspólnocie Kościoła. Po Mszy świętej miała miejsce agapa, która stworzyła okazję do bliższego zapoznania się i poznania specyfiki życia polskich emigrantów na alzackiej ziemi. Jedna z cech charakterystycznych wynika z położenia geograficznego - na granicy francuskiej, szwajcarskiej i niemieckiej. To wiąże się z mieszkaniem, pracą i kontaktami w kilku krajach jednocześnie.
STOWARZYSZENIE ŚWIĘTEJ BARBARY
Stowarzyszenie świętej Barbary zostało założone pod koniec 1931 roku, w kilka lat po przybyciu pierwszych polskich emigrantów do pracy w kopalniach w Zagłębiu soli potasowej. Opuszczając Ojczyznę, rozstając się z bliskimi, utworzyli na ziemi alzackiej Stowarzyszenie, aby zachować język ojczysty, a także polską kulturę i tradycję. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia został wybrany Jan Szczepaniak, a opiekę duchową objął Ksiądz Stefaniak.
Działalność Stowarzyszenia polegała głównie na nauczaniu języka polskiego w poszczególnych ośrodkach szkolnych, organizowaniu Mszy świętych w języku polskim, odprawianych w parafiach i upiększanych śpiewem polskim.
W 1932 roku został ufundowany pierwszy sztandar Stowarzyszenia, który obecnie znajduje się w Bibliotece w Domu Polskim we Wittelsheim. Po wybuchu drugiej wojny światowej Stowarzyszenie zawiesza swoją działalność, a jego sztandar zostaje przewieziony i ukryty z całą dokumentacją w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Thierenbach.
Po wojnie w 1948 roku powstają pierwsze statuty Stowarzyszenia. W 1953 roku w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji, zostaje zarejestrowane Polskie Zjednoczenie Katolickie, którego filią staje się Katolickie Stowarzyszenie Polskich Górników w Alzacji.
Obecnie Stowarzyszenie świętej Barbary skupia 32 członków.
Jego działalność polega dzisiaj na włączaniu się w organizowanie uroczystości religijnych i patriotycznych, poprzez przygotowywanie i noszenie sztandarów, organizowanie pikników rodzinnych np. w czasie dorocznej pielgrzymki polonijnej do sanktuarium w Thierenbach, czy uroczystości Bożego Ciała, pielęgnowanie i przekazywanie polskiej kultury i tradycji młodym pokoleniom.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: