Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-26 20:55
Waldemar Wesołowski

Bp Marek Mendyk odwiedził więźniów w Zarębie

W poniedziałek 26 marca Zakład Karny w Zarębie odwiedził bp pomocniczy Marek Mendyk.

Realizacja jednego z uczynków miłosierdzia wobec ciała – więźniów nawiedzać, szczególnie widoczna jest w diecezji legnickiej w Wielki Poniedziałek. Od wielu lat jeden z biskupów odwiedza Zakład Karny w Zarębie.

- Zawsze, kiedy przybywam do takich miejsc, zwłaszcza kiedy jest to Zakład Karny, czy Areszt Śledczy, zawsze przypominają mi się słowa Jezusa z Ewangelii: …byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie – mówił o tej wizycie ksiądz Biskup - Kiedy przychodzimy do tego miejsca, to tak jak byśmy przychodzili do Jezusa i doświadczali Jego obecności. To też często powtarzamy skazanym, że z chwilą zamknięcia drzwi celi, niech nam towarzyszy świadomość, że jest z nami Jezus, mimo naszej niewierności, mimo naszej grzeszności, mimo różnych słabości, które towarzyszą nam każdego dnia. On zawsze pozostaje wierny i nigdy nas nie opuszcza. Ale też z miłością, troską, czeka powrotu, nawrócenia. Każdy czas jest dobry, aby takiej łaski nawrócenia doświadczyć, żeby przeżyć radość, wolność – radość, która pozwoli doświadczyć tego, że jestem wolny, ale wolny od grzechu. To jest najpiękniejsza radość, której im z całego serca życzę.   

Tegoroczna wizyta w tym jedynym na terenie naszej diecezji Zakładzie Karnym, obejmowała z spotkanie z Dyrekcją i pracownikami Zakładu, nawiedziny osadzonych przebywających na oddziale szpitalnym, moment muzyczny w wykonaniu więziennego zespołu muzycznego, oraz Mszę św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania trzem osadzonym. Tegoroczna modlitwa odbywała się w odnowionej kaplicy mszalnej, która otrzymała wezwanie św. Józefa. Dekret Biskupa legnickiego o nadaniu tego patrona, odczytał na początku Eucharystii ks. Bogusław Wolański, dziekan dekanatu Lubań.

Więźniowie podarowali księdzu Biskupowi obraz, przedstawiający nauczającego Jezusa w świątyni, autorstwa byłego więźnia, który niedawno opuścił Zakład Karny.

Obecnie, w Zakładzie tym przebywa 350 osadzonych, przy czym warto podkreślić, że około 150. z nich, podejmuje na co dzień pracę w różnych miejscach, tym samym zdobywając środki pieniężne na spłatę m.in. swoich zobowiązań finansowych. Część z nich, uczestniczy też w specjalnych kursach i terapiach, które mają na celu ich resocjalizację i powrót do społeczeństwa.

kspn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy