Strona główna
opoka.org.pl
2022-03-15 09:52
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Lechowicz dziękuje środowisku polonijnemu

Na zakończenie posługi jako Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, bp Lechowicz skierował słowa podziękowań do rodakach żyjących poza granicami kraju oraz do wszystkich zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne - "Jestem wdzięczny Bogu za każde dobro, które się dokonało w ciągu ostatnich 11 lat duszpasterstwa w środowisku polonijnym. Z pasterską troską myślę o wszystkich wiernych- naszych rodakach żyjących poza granicami kraju. Wdzięczną pamięcią obejmuję zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne – osoby duchowne, zakonne i świeckie.

Drodzy Rodacy, Bracia i Siostry!

W związku z moją nominacją na biskupa polowego, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej został wybrany podczas 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Turzyński. Tym samym dobiegła końca moja posługa w charakterze pasterza Polonii.

Jestem wdzięczny Bogu za każde dobro, które się dokonało w ciągu ostatnich 11 lat duszpasterstwa w środowisku polonijnym. Z pasterską troską myślę o wszystkich wiernych – naszych rodakach żyjących poza granicami kraju. Wdzięczną pamięcią obejmuję zaangażowanych w duszpasterstwo polskojęzyczne – osoby duchowne, zakonne i świeckie. Życzę wam obfitego Bożego błogosławieństwa w życiu osobistym i rodzinnym, we wspólnotach parafialnych i instytucjach polonijnych oraz w niesłabnącej trosce o ducha chrześcijańskiego i patriotycznego.

Modlę się o potrzebne łaski dla Was wszystkich i dla biskupa Piotra, obecnego Waszego Pasterza. Jestem przekonany, że jego praca duszpasterska przyniesie wiele pięknych owoców wśród Polonii.

Mimo podjęcia nowych obowiązków zapewniam Was o stałej życzliwości i modlitwie. Będę też wdzięczny za modlitewne wsparcie w posłudze biskupa polowego Wojska Polskiego.

Z pasterskim błogosławieństwem

 Bp Wiesław Lechowicz

Warszawa, 16 marca 2022 r.


SPRAWOZDANIE BPA WIESŁAWA LECHOWICZA, DELEGATA KEP DS. DUSZPASTERTSWA EMIGARCJI POLSKIEJ

W październiku 2011 roku, podczas 256. Zebrania Plenarnego KEP w Przemyślu powierzono mi funkcję Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i Przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.

W swojej działalności podejmowałem wiele inicjatyw służących Polonii i Polakom żyjącym poza granicami naszego kraju. Odwiedzałem regularnie polonijne ośrodki duszpasterskie, gdzie spotykałem się z księżmi tam posługującymi, osobami konsekrowanymi i miejscową Polonią. Udzielaniem sakramentu bierzmowania i przewodniczeniem uroczystościom kościelnym, polonijnym i patriotycznym. Brałem udział w pielgrzymkach polonijnych, prowadziłem rekolekcje i dni skupienia. Spotykałem się z biskupami miejsca i osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo migrantów, z przedstawicielami dykasterii ds. migrantów i uchodźców /przekształcona w Sekcję ds. migrantów i uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka/, oraz z Międzynarodową Katolicką Komisją ds. Migracji (ICMC).

Współpracowałem także z organizacjami polonijnymi działającymi w Polsce i poza jej granicami min: z przedstawicielami Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą przy Prezydencie RP, przy Radzie Ministrów i Ministerstwie Spraw Zagranicznych, z Radą Polonii Świata, Związkiem Harcerstwa Polskiego na emigracji, ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, oraz z UKSW - gdzie reprezentowałem duszpasterskie środowisko polonijne w Radzie Akademii Polonijnej i Fundacji „Pro Polonia”. Utrzymywałem kontakt z ambasadami i konsulatami w poszczególnych krajach.

Działalność moja była szczególnie skierowana na młodzież polonijną, rodziny i małżeństwa żyjące na emigracji, na osoby które pogubiły się na emigracyjnych drogach i żyją na marginesie społecznym. Tematyce tej poświęcone były spotkania Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy działającej przy Delegacie KEP, w skład której wchodzą przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Tworzyliśmy wspólny program, który realizowany był w poszczególnych Krajach Europy.

W czasie mojej posługi odbyłem około 230 podróży zagranicznych. Odwiedzałem nieomal wszystkie kraje Europy, a także Stany Zjednoczone, Meksyk, Kanadę, Australię i Nową Zelandię, Argentynę i Brazylię. Odwiedziłem też Turcję, gdzie wziąłem min. udział w obchodach 160. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza oraz 100. rocznicy konsekracji kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

1 września 2014 roku w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie powstało Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a ja podjąłem obwiązki wynikające z funkcji Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w pełnym wymiarze czasowym, co pomogło zintensyfikować działania na rzecz duszpasterstwa polonijnego.

Według danych szacunkowych poza terytorium Polski mieszka obecnie około 20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Wśród Polonii i Polaków za granicą pracuje około 2000 księży, dodatkowo odprawiane są Msze św. w jęz. polskim przez księży diecezjalnych i zakonnych posługujących w duszpasterstwie lokalnym.

Wydarzenia cykliczne w posłudze Delegata:

• Spotkania Komisji angielsko-polskiej w sprawie duszpasterstwa polskojęzycznego w UK

• Spotkania Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą - przekształcona w Zespół przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej /

• Spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

• Dzień modlitw za Polonię i Polaków za granicą

• Europejska Pielgrzymce Polonii do Lourdes 

• Kongresy Młodzieży Polonijnej

• Podcast „Zapytaj Boga Dlaczego?”

• Spotkanie Młodych w ośrodku Concordia w Niemcy

• Kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdzających do pracy w duszpasterstwie polskojęzycznym

• Letnie Igrzyska Polonijne

• Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych 

• Obchody Światowego Dnia migranta i uchodźcy (ostatnia niedziela września od 2019 r.)

• Jasnogórska Noc czuwania w intencji Polonii (trzeci piątek października)

• Spotkania Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (ostatni weekend września)

• Spotkania Polonijnej Rady Rodziny

• Dni Kultury Polskiej w Budapeszcie 

• Zimowe Igrzyska Polonijne

• Kongresy Rodzin Polonijnych

• Szkolenia Liderów Polonijnych w zakresie doradztwa rodzinnego.

• Konferencje prasowe poświęcone inicjatywom podejmowanym wśród Polonii

• Kongresy i Konferencje Polonijne w kraju i za granicą


Ważniejsze inicjatywy i wydarzenia polonijne:

• W 2013 roku, na zakończenie Roku Wiary zorganizowana została pielgrzymka polskich duszpasterzy – duchownych pracujących wśród Polaków za granicą do Rzymu, gdzie min. odbyło się spotkanie z papieżem Franciszkiem.

• 1 września 2014 roku w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie powstało Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

• W października 2014 w Paryżu został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Jana Pawła II. Pomnik Papieża Polaka stanął na skwerze Jana XXIII przy katedrze Notre-Dame.

• W listopadzie 2014 roku w Watykanie odbył się VII Światowy Kongres Duszpasterstwa Migrantów. W spotkaniu uczestniczyło ok. 300 osób z 93 krajów świata, w tym także przedstawiciele bratnich Kościołów, politycy, dyplomaci i naukowcy.

• W lipcu 2015 roku po raz pierwszy został zorganizowany kursu przygotowawczego dla kapłanów wyjeżdżających do pracy wśród polskich emigrantów. Kursy te odbywają się regularnie każdego roku i zgodnie z Wytycznymi KEP są obowiązkowe dla kapłanów, którzy podejmują pracę duszpasterską wśród Polonii

• W październiku 2015 roku na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego została zorganizowana pielgrzymka osób życia konsekrowanego pracujących w środowiskach polonijnych, do Rzymu. W pielgrzymce wzięły udział siostry zakonne i bracia zakonni z różnych Zgromadzeń zakonnych posługujący wśród Polonii.

• W 2015 roku Konferencja Episkopatu Polski przyjęła i wydała „Wytyczne dotyczące duszpasterstwa emigracji polskiej” jako ogólną regulację dla duszpasterstwa polskojęzycznego. Znowelizowane Wytyczne zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w 2019 r. na czas nieokreślony. Dokument ten wyraża troskę biskupów polskich o duszpasterstwo polskojęzyczne poprzez sformułowanie ogólnych zasad regulujących podejmowanie, prowadzenie i koordynowanie pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów, z poszanowaniem norm, obowiązujących w danym kraju i w poszczególnych Kościołach lokalnych.

• W lipcu 2016 roku, w ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się I Kongres Młodzieży Polonijnej z całego świata, następny taki Kongres odbył się w Warszawie w 2018 roku.

W związku z obecną sytuacją, która uniemożliwia organizowanie Kongresów stworzony został cykl spotkań „Kongres Młodzieży Polonijnej online - "Spotkanie LIVE”, które są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. Spotkania odbywają się co 2 miesiące. Podejmowane są na nich tematy interesujące i nurtujące młodzież polonijną.

Kongresom towarzyszyły także warsztaty „Polonijna Akademia Dziennikarska” i „e-Ambasador kultury polskiej” oraz konkursy patriotyczne i polonijne.

W trosce o młodzież polonijną i w nawiązaniu do tematyki kongresów nagrywany jest podcast „Zapytaj Boga Dlaczego”. Celem podcastu, prowadzonego przez Delegata jest stworzenie miejsca, w którym młodzi mogą odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania.

We współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA realizowany jest projekt Poloniaonline. Do udziału w tym projekcie została zaproszona młodzież polonijna z całego świata. Celem projektu jest stworzenie wspólnej platformy spotkań i dzielenia się działalnością prowadzoną przez młodzieży polonijnej w poszczególnych krajach świata.

• W 2016 roku w wielu parafiach polonijnych na całym świecie odbyły się uroczystości dziękczynne za 1050 - lecie Chrztu Polski. W Warszawie odbyła się konferencja „Millenium chrztu Polski na uchodźctwie”, zorganizowana przez Senat RP i UKSW.

• W 2017 roku odbyły się Kongresy nowej ewangelizacji w Niemczech, Francji i Anglii. Pokazały one duży potencjał polskich emigrantów zrzeszonych w licznych grupach i stowarzyszeniach. Organizowane było także Forum Charyzmatycznym dla środowisk polonijnych, w którym uczestniczyli przedstawiciele z różnych krajów.

• W marcu 2018 r. został opublikowany List pasterski biskupów polskich do Polonii i Polaków za granicą z okazji uroczystości NMP Królowej Polski i 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

• 28 sierpnia 2018 r. zmarł w Rzymie arcybiskup Szczepan Wesoły, Delegat ds. duszpasterstwa emigracji polskiej w latach 1980–2003, wielki duszpasterz Polonii.

• We wrześniu 2018 roku odbyły się w Warszawie obrady Kongresu Polonii Świata. Po raz pierwszy w ramach Kongresu została ustanowiona sekcja duszpasterska, w której uczestniczyli księża, siostry zakonne i świeccy z różnych części świata. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń. Na forum ogólnym, w gmachu Sejmu, doceniono i oceniono pozytywnie wkład Kościoła w środowiskach polonijnych.

• W 2018 roku w wielu miejscach w Europie, w Ameryce północnej i południowej odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę nieodległości w których wziął udział Delegat KEP. Troska o tożsamość narodową stanowi integralną część duszpasterstwa polonijnego.

• W marcu 2019 roku został zatwierdzony przez Konferencje Episkopatu Polski Medal „Pro Polonia et Ecclesia”. Jest to odznaczeniem przyznawane przez KEP jako wyraz uznania dla zasług w duszpasterstwie polskich emigrantów.

• W październiku 2019 roku odbył się I Kongres Rodzin Polonijnych w La Ferte pod Paryżem. W roku 2020 i 2021 odbyły się trzy Kongresy w formie online. Kolejny Kongres Rodzin Polonijnych zaplanowany jest w formie hybrydowej na wrześniu 2022 r. w Niemczech.

Celem Kongresów jest wsparcie małżeństw i rodzin w środowiskach polonijnych przez przekazanie odpowiednich informacji, szkolenia i wymianę doświadczeń, ważny jest też wymiar integracyjny,

• Dla wzmocnienia i zintensyfikowania działań na rzecz małżeństwa i rodzin na emigracji powołana została Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej skupiającą ok. 30 osób z krajów europejskich, zaangażowanych w duszpasterstwo małżeństw i rodzin. Celem PRR jest min. formacja liderów w środowiskach polonijnych, stworzenie spójnego systemu funkcjonowania poradni rodzinnych, inicjacja działań w ośrodkach polonijnych. W poszczególnych krajach podejmowanych jest wiele inicjatyw służących małżeństwu i rodzinie. Przeprowadzane są różne szkolenia, kursy przygotowujące do towarzyszenia małżeństwom i rodzinom oraz do prowadzenia kursów przedmałżeńskich

• Dzięki inicjatywie Polonijnej Rady Rodziny powstał projekt „Familijna Polonia”. W ramach projektu „Familijna Polonia” zorganizowano dwa Kongresy Rodzin Polonijnych online, w których brało udział 300 osób z 20 krajów. Przeprowadzono roczny kurs - Szkolenie (online) Liderów Polonijnych „Pomagam sobie – pomagam innym” w zakresie doradztwa rodzinnego. W szkoleniu wzięło udział 50 osób z 9 krajów.

W Roku Rodziny, w ostatnie niedzielę każdego miesiąca, Polonia w całej Europie modliła się za rodziny i małżeństwa żyjące na emigracji, a obecnie Polonia przygotowuje się do X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie i spotkań w poszczególnych krajach.

• W jesieni 2019 roku odbyły się w Nową Zelandii obchody 70. rocznicy przybycia na Antypody 733 polskich sierot. Z tej okazji uczestniczyłem w uroczystościach jubileuszowych w Wellington.

• Odwiedziłem polonijne ośrodki duszpasterskie w Australii. Pobyt ten związany był z obchodami 60-lecia pracy duszpasterskiej w Australii Księży Chrystusowców i 25-lecia posługi Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii na Tasmanii – Zgromadzeń posługujących dla Polonii.

• We wrześniu 2021 zorganizowany został wyjazd dla 100 osobowej grupy młodzieży polonijnej na Kongres Eucharystyczny do Budapesztu.

• We wrześniu 2021 roku - Odznaczenie Prezydenckie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego, za działalność na rzecz środowisk polonijnych przyjąłem - jako dowód uznania dla pracy duszpasterskiej osób duchownych, zakonnych i świeckich wśród Polonii.

• W listopadzie 2021 rozstrzygały się losy polonijnego Seminarium Duchownego w Orchard Lake (USA), W związku z propozycją rozwiązania Seminarium im. św. Cyryla i Metodego Przewodniczący Episkopatu i Delegat KEP wystosowali odpowiednie listy do abp. Detroit i do prezesa Rady Regentów. Ostateczna decyzja co do losu Seminarium zostanie podjęta w obecnym roku, po przedstawieniu przez obecnego rektora programu dalszej działalności tej placówki.

W 2021 roku minęło dokładnie 100 lat od czasu, gdy Konferencja Episkopatu Polski podczas obrad w Krakowie, zleciła kard. Dalborowi opiekę nad duszpasterstwem polonijnym.

Jestem bardzo wdzięczny polskim biskupom, którzy rozumieją potrzeby duchowe naszych rodaków i mimo ograniczeń personalnych pozwalają księżom na wyjazd z rodzinnej diecezji. Niezmiennie też apelują do braci biskupów o dalsze zrozumienie i życzliwe spojrzenie na duszpasterstwo polskojęzyczne. Mam nadzieję, że kolejne stulecie zapisze się podobnie jak mijające – odpowiedzialną troską duszpasterską o naszych rodaków żyjących poza granicami Polski.

Bp Wiesław Lechowicz

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Warszawa, 10 marca 2022 roku


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2022-03-16 11:40:24
miniaturka

Biskupi rozpoczną pracę nad nową wersją „Dyrektorium katechetycznego”

Episkopat Polski rozpocznie wkrótce prace nad nową redakcją „Dyrektorium katechetycznego Kościoła katolickiego w Polsce” – postanowili biskupi na 391. zebraniu plenarnym, które kończy się we wtorek w Warszawie
2022-03-16 11:46:36
miniaturka

Komunikat

Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy, 14 marca 2022
2022-03-16 11:53:41
miniaturka

Fundacja Świętego Józefa finansuje kurs prawny na UKSW

Zdobycie gruntownej wiedzy dotyczącej procedur prawnych związanych z przestępstwami w Kościele umożliwia jednosemestralny kurs dokształcający zorganizowany przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczy w nim 39 duchownych i jedna siostra zakonna. Projekt finansuje Fundacja Świętego Józefa KEP.
2022-03-19 15:43:44
miniaturka

Oświadczenie kard. O'Malleya dot. Konstytucji Apostolskiej PRAEDICATE EVANGELIUM

"Po raz pierwszy Papież Franciszek uczynił bezpieczeństwo i ochronę nieletnich fundamentalną częścią struktury centralnego zarządzania Kościoła: Kurii Rzymskiej" - podkreśla Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
2022-03-21 08:18:57
miniaturka

Raport ochrony małoletnich za 2021 – badania statystyczne i podsumowanie działań Kościoł

Kolejna edycja raportu rocznego opracowanego przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundację Świętego Józefa KEP obok działań pomocy pokrzywdzonym i na rzecz ochrony małoletnich prezentuje także wyniki kwerendy zgłoszonych w Kościele w roku 2021 r. przypadków wykorzystania seksualnego.
2022-03-21 08:21:42
miniaturka

Badania ISKK za 2021 rok: 155 zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego

W roku 2021 do diecezji i zakonów wpłynęło 155 zgłoszeń wykorzystania seksualnego małoletnich, których w latach 1955-2021 miało się dopuścić 139 duchownych. 66 spraw dotyczyło osób przed ukończeniem 15 roku życia.