Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-23 22:08
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: pielgrzym jest listem, który niesie przesłanie od samego Boga

- Pielgrzym jest listem, który niesie przesłanie od samego Boga - mówił biskup kaliski Edward Janiak do pielgrzymów 279. Wieruszowskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa św. Jana Pawła II: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”. – Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób chcemy poszukiwać w naszym życiu tej wolności. Chcemy być wolni z Jezusem Chrystusem jak Maryja – tłumaczy paulin o. Michał Gawryluk, przewodnik grupy. 

Do Częstochowy zmierza ok. 250 osób. Najstarszy pątnik liczy ponad 70 lat, a najmłodszy Mikołaj ma 1,5 roku. Oprócz przewodnika w grupie podążają inni ojcowie paulini i księża diecezjalni oraz bracia paulini, w tym jeden pochodzący z Kamerunu. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia.

Na trasie pielgrzymki, w Parcicach, z pątnikami spotkał się biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

W homilii celebrans podkreślał, że pielgrzym poświęca się dla Boga i bliźniego. - Pielgrzym przyjmuje post, jałmużnę, modlitwę jako formę religijnej drogi do przezwyciężania zła w sobie i świecie. Poświęcenie pielgrzyma jest satysfakcją i radością. Czas pielgrzymki nigdy nie jest czasem straconym, zawsze pozostawia doświadczenia, wspomnienia, ale i wartości duchowe, nawet przy największych trudnościach – akcentował bp Janiak.

Zaznaczył, że wędrowanie pielgrzymów skierowane jest na świętość. - Wy jesteście pielgrzymami, którzy wyruszają z imieniem Jezusa na ustach i w sercu. Przyświeca wam idea Maryi. Jesteście pielgrzymami, którzy zmierzają do duchowej stolicy Polski – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że pielgrzym jest listem, który niesie przesłanie od samego Boga. - Każdy pielgrzym jest listem pisanym samym sobą. Jesteście listem pisanym nie na papierze, ale pisanym na kartach ludzkich serc. Pielgrzymka jest listem zaadresowanym do świata laickiego. Pielgrzym głosi napotkanym ludziom, że jest Bóg, którego prawa nie przeszkadzają, ale pozwalają bezpiecznie żyć. Jesteście listem, który upomni się o wartości religijne, o rodzinę, o bezpieczeństwo dla każdego życia, szczególnie życia poczętego – wskazywał hierarcha.

Z rąk przewodnika 279. Wieruszowskiej Pieszej Pielgrzymi biskup otrzymał legitymację z nr 1 „Przyjaciel Pielgrzymki”.

Wraz z biskupem kaliskim modlili się m.in.: o. Piotr Polek, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego i przeor klasztoru ojców paulinów w Wieruszowie, o. Michał Gawryluk, przewodnik pielgrzymki, kapłani z dekanatu wieruszowskiego z dziekanem ks. kan. Karolem Galewskim i ks. prał. Henrykiem Orszulakiem, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Parcicach ks. Jacek Grabowski.

Osoby, które nie mogły udać się w drogę tworzą grupę pielgrzymów duchowych. – Wszystkich, którzy nie mogą z nami pielgrzymować pieszo, zapraszamy do duchowego pielgrzymowania. Zapraszamy też do przyjazdu na trasę pielgrzymki. Wzorem lat ubiegłych organizowana jest pielgrzymka autokarowa 25 sierpnia na powitanie naszej pielgrzymki. Jest to dla nas wszystkich ogromna radość – mówi o. Michał Gawryluk.

Pielgrzymi z Wieruszowa będą uczestniczyć w sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Królowej Polski sprawowanej w środę, 26 sierpnia, o godz. 11.00 na szczycie Jasnej Góry. Wieczorem o godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. dla uczestników 279. Pieszej Pielgrzymki Wieruszowskiej.

Pątnicy wyruszą w drogę powrotną 27 sierpnia po Mszy św. o godz. 11.00. Do Wieruszowa dotrą 29 sierpnia, gdzie o godz. 18.00 w kościele ojców paulinów zostanie odprawiona Msza św. kończąca pielgrzymkę.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy