Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-21 23:21
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: Kościół Chrystusowy jest ciągle prześladowany

- Kościół Chrystusowy jest ciągle prześladowany. Tyle dzisiaj w świecie ludzi ginie za noszenie krzyża i czytanie Ewangelii - mówił bp Edward Janiak w Pogorzelicy podczas Mszy św. odpustowej ku czci Matki Kościoła.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans podkreślał, że apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego nabrali siły, mocy, energii i poszli w świat, aby głosić jako świadkowie prawdę o Panu Jezusie. - Zesłanie Ducha Świętego przemieniło uczniów w odważnych siewców Bożego Słowa. Tak samo i my na wzór apostołów mamy być odważnymi świadkami Chrystusa – powiedział bp Janiak.

Stwierdził, że Kościół Chrystusowy ciągle jest prześladowany. - Tyle dzisiaj w świecie ludzi cierpi. Są prześladowani i giną za to, że przyznają się do Chrystusa, że mają krzyż, że mają tekst Ewangelii. W naszym kraju doczekaliśmy się wolności, że każdy może decydować o sobie. Teologowie mówią, że nieszczęściem człowieka jest to, że ma wolną wolę. Człowiek tak daleko jest wolny, że nawet może odwrócić się od Boga, pogardzić Panem Bogiem. Św. Jan Paweł II pytał „w imię jakich wartości człowiek może powiedzieć Panu Bogu nie, Bogu, który jest miłością” – akcentował hierarcha.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania prosił, aby dawali świadectwo o Panu Bogu w działaniu i mowie. – Żyj tak, aby ktoś patrząc na ciebie trafił do Pana Boga i Jego Kościoła – zaznaczył kaznodzieja.

Ubolewał, że młodzi ludzie tak dużo przeklinają. - Dzisiaj młodzież jest tak wulgarna, przeklina, a przecież nie po to jest dar mowy, żeby przeklinać ludzi i świat – mówił ordynariusz kaliski.

Podczas Mszy św. biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Poświęcił także odnowione naczynia liturgiczne i sztandary oraz tablicę pamiątkową ufundowaną z okazji 25-lecia diecezji kaliskiej. Sumę odpustową połączono z obchodami 130. rocznicy konsekracji kościoła. Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Pierwsza drewniana świątynia w Pogorzelicy powstała w XIII w. dzięki staraniu zakonników Joanitów z Poznaniu. W XVII w. erygowano parafię i nadano tytuł św. Wojciecha. W 1881 r. pożar zniszczył drewniany kościół.

W latach 1886-1887 wybudowano obecny murowany kościół w stylu neogotyckim wraz z ołtarzami i organami, który konsekrowano w 1887 r. W 1929 r. ufundowano trzy dzwony. W latach 1941-1945 kościół został zamknięty, ograbiony i zdewastowany przez niemieckiego okupanta. Po wojnie świątynię odnowiono, a w 1959 r. przeprowadzono remont dachu i wieży. 30 lat temu, w setną rocznicę konsekracji kościoła, uroczystościom jubileuszowym przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp. Od 2007 r. proboszczem parafii liczącej 1420 wiernych jest ks. kan. Rafał Mielcarek.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy