Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-31 10:40
MG / KAI

Biskupi Hiszpanii: potrzebna pilna reewangelizacja tego kraju

Biskupi Hiszpanii wezwali ludzi Kościoła w kraju do podjęcia pilnych działań ewangelizacyjnych w obliczu nasilających się negatywnych zjawisk, m.in. rugowania myśli chrześcijańskiej z kultury, osłabiania instytucji rodziny oraz promowania przesadnego utylitaryzmu i indywidualizmu w społeczeństwie.

Autor/źródło: Biel Morro / Unsplash.com

Biskupi Hiszpanii wezwali ludzi Kościoła w kraju do podjęcia pilnych działań ewangelizacyjnych w obliczu nasilających się negatywnych zjawisk, m.in. rugowania myśli chrześcijańskiej z kultury, osłabiania instytucji rodziny oraz promowania przesadnego utylitaryzmu i indywidualizmu w społeczeństwie.


We wskazówkach duszpasterskich na lata 2021-2025, zatytułowanych „Wierni misyjnej posłudze”, przygotowanych przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii i jej współpracowników wskazano, że w kraju nasila się proces sekularyzacji.


Autorzy dokumentu odnotowali, że konieczne jest pilne podjęcie działań ewangelizacyjnych w różnych obszarach życia społecznego, szczególnie w kulturze i mediach, a także zwiększenie aktywności katolików świeckich.


Biskupi przestrzegli w swoim piśmie przed ludźmi krzewiącymi idee wrogie Kościołowi, wskazując, że działają oni na rzecz pozbawiania hiszpańskiej kultury i społeczeństwa wiary chrześcijańskiej oraz przesłania Ewangelii. Odnotowali, że obecnie hiszpańskie społeczeństwo poddane jest szybkim zmianom technologiczno-gospodarczym, a także usuwaniu chrześcijańskiego światopoglądu z przestrzeni publicznej. Jedną z form tego zjawiska jest, jak twierdzą hiszpańscy biskupi, osłabienie instytucji rodziny i nasilający się indywidualizm w życiu społecznym.


Biskupi wzywając do podejmowania działań w zakresie ponownej ewangelizacji Hiszpanii zauważyli, że również rodzimy Kościół coraz bardziej popada w pasywność swoich wiernych oraz podlega zjawisku „wewnętrznej sekularyzacji”.


– Nasza kultura nie jest już inspirowana wiarą chrześcijańską. Dla wielu osób prawdy chrześcijańskie są niezrozumiałe, a zasady moralne płynące z Ewangelii stały się nieakceptowalne. Tej trudności doświadczamy nawet w środowiskach kościelnych, parafiach i szkołach katolickich – napisali hiszpańscy biskupi.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-31 09:25:03
miniaturka

Obchody 120. rocznicy urodzin Prymasa Wyszyńskiego

We wtorek 3 sierpnia br. przypada 120. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego. Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego w Zuzeli, miejscu urodzin Prymasa, to jedno z wielu wydarzeń mających na celu uczczenie jubileuszu urodzin Sługi Bożego.
2021-07-31 09:32:30
miniaturka

Abp Hoser znów w szpitalu. Stan jest poważny

Arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej, Stanisław Hoser, 29 lipca ponownie trafił do szpitala. W kwietniu 2021 r. zachorował na COVID-19 i byl leczony w szpitalu. Drugi raz był hospitalizowany w maju, tym razem z powodu powikłań po przebytym zakażeniu.
2021-07-31 10:20:56
miniaturka

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi. Ponad 160 ofiar śmiertelnych

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.
2021-07-31 10:52:10
miniaturka

Nowy numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się kolejny numer (106.) wydawany przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2021-07-31 10:59:39
miniaturka

77 lat temu dowódca AK gen. T. Komorowski „Bór” wydał decyzję o rozpoczęciu powstania

77 lat temu, 31 lipca 1944 r., dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi” decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania.
2021-07-31 12:17:20
miniaturka

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".