Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-27 14:14
S. Zielińska / KAI

Beskid Żywiecki: finał „Ewangelizacji w Beskidach” na Wielkiej Raczy

Wznosząca się na wysokość 1236 m n.p.m. Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim była ostatnim szczytem górskim, na którym w tegoroczne wakacje odbywała się szósta edycja „Ewangelizacji w Beskidach”.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

„Ewangelizacja w Beskidach” to największa tego typu akcja w diecezji bielsko-żywieckiej.

Podczas spotkań w lipcu i sierpniu duchowni przybliżali sylwetki Mojżesza, Jozuego, Dawida, Eliasza, Matatiasza, Ezechiela, Jezusa Chrystusa i Apostołów.

W przygotowanym przez wspólnotę „Talitha Kum” finałowym spotkaniu na Wielkiej Raczy uczestniczyło kilkaset młodych i starszych osób, w tym liczne rodziny. Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczył o. Tomasz Pawlik OFMConv.

Zakonnik z franciszkańskiego klasztoru w Rychwałdzie w kazaniu przybliżył postaci apostołów, wybranych przez Jezusa do służby niesienia innym Słowa Bożego. Zauważył, że wszyscy oni byli ludźmi, którzy wykorzystali łaskę.

„Jej działanie przyniosło w ich życiu wielkie owoce. Niemniej Jezus wybiera uczniów z całym ich bagażem doświadczeń i przeżyć, z historią życia, z umiejętnościami, z potencjałem, ale i ograniczeniami” – wytłumaczył i wskazał, że Pan Bóg buduje wykorzystując naturalne zdolności człowieka.

Franciszkanin wyjaśnił, że samo wybranie jest łaską, ale i wymagającym zadaniem. „Jezusa wymaga od uczniów, by byli przedłużeniem Jego misji” – dodał i zachęcił, by odpowiedzialnie iść za głosem Bożych natchnień. „Spróbujmy odnaleźć w sobie ducha służby, aby być dla siebie pomocą i wyświadczać sobie dobro” – podkreślił.

Po Mszy św. zebrani uwielbiali Pana oraz modlili się na cztery strony świata.

Miejsca, na których odbywała w tym roku ewangelizacja, to: Łosek (868 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.), Leskowiec (622 m n.p.m.), Stożek Wielki (922 m n.p.m.), Hala Krupowa (1152 m n.p.m.), Błatnia (917 m n.p.m.), Rycerzowa (1226 m n.p.m.) oraz Wielka Racza (1236 m n.p.m.)

Inicjatywa ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Wspólnotami odpowiedzialnymi za projekt są m.in.: Francesco Team, Fraternia Franciszkańska i Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Od sześciu lat podczas wakacyjnej „Ewangelizacji w Beskidach” na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej, a także zagraniczni ewangelizatorzy.

Koordynatorem przedsięwzięcia był kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv.

rk / Wielka Racza

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-27 12:47:47
miniaturka

Dołącz do społeczności Młodych dla Środowiska!

Jeśli interesuje Cię ekologia integralna papieża Franciszka, to dobrze trafiłeś :) Poznaj Młodych dla Środowiska - projekt dla ludzi takich jak Ty!
2018-08-27 13:17:08
miniaturka

Siedlce: 25. Hosanna Festiwal

25. Hosanna Festiwal odbył się w miniony weekend w Siedlcach. W niedzielę w koncercie laureatów wzięło udział pięcioro wykonawców z piętnaściorga prezentujących się dzień wcześniej na konkursowych przesłuchaniach.
2018-08-27 13:41:09
miniaturka

Franciszek o przyjmowaniu migrantów: potrzeba rozsądku

Włoski episkopat przyczynił się do rozwiązania kryzysu, jaki wybuchł wokół statku włoskiej Straży Przybrzeżnej Diciotti z około 140 migrantami, uratowanymi na Morzu Śródziemnym.
2018-08-27 14:44:42
miniaturka

Papież Franciszek włączył warszawskiego księdza w grono swoich kapelanów honorowych

Ks. Bartłomiej Kapałka to organizator i pierwszy proboszcz w podwarszawskiej parafii Rybie. Dokument wręczył mu osobiście kard. Kazimierz Nycz, który dziś specjalnie przybył do Rybia na odpust parafialny św. Bartłomieja.
2018-08-27 15:16:23
miniaturka

Msza święta dla rodzin z indywidualnym błogosławieństwem dzieci

„Kocham was wszystkich! I jeśli kiedykolwiek będziecie przeżywać jakiekolwiek trudności, nie bójcie się, albowiem ja kocham was także wtedy.”
2018-08-27 15:19:23
miniaturka

Ks. Janusz Kumala nowym kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym

Decyzją przełożonego prowincjalnego Zgromadzenia Księży Marianów w Polsce, ks. dra Tomasza Nowaczka MIC, nowym kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym został ks. dr Janusz Kumala MIC.