Austria: 15 grudnia rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Jako wyróżnione w tym roku „dziecko pokoju 2018”, Betlejemskie światło zapalił 28 listopada w Grocie Narodzenia Jezusa 11-letni harcerz Niklas Lehner.

Już w najbliższą sobotę 15 grudnia odbędzie się w austriackim Linzu nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego nastąpi tradycyjna uroczystość rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju. Jako wyróżnione w tym roku „dziecko pokoju 2018”, Betlejemskie światło zapalił 28 listopada w Grocie Narodzenia Jezusa 11-letni harcerz Niklas Lehner. W tej ceremonii z udziałem delegacji z Górnej Austrii towarzyszył mu grecko-prawosławny zakonnik Cyprianus. W katedrze w Linzu Niklas przekaże światełko delegacjom skautów z różnych krajów, w tym także polskim harcerzom.

Inicjatorem akcji Betlejemskiego Światła Pokoju jest radio ORF w Górnej Austrii. Od 1986 roku światełko zapala dziecko z tego regionu wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. „Ponieważ w tym roku harcerze rozprowadzają betlejemskie światełko po raz 30 „dzieckiem pokoju” wybraliśmy również harcerza, tłumaczą organizatorzy. Wybór padł na Niklasa Lehnera, gdyż jest on chłopcem zawsze gotowym udzielić pomocy, dobrym uczniem, niezwykle uzdolnionym muzycznie, ale też i piłkarzem. W akcji rozprowadzania betlejemskiego światła w Wieczór Wigilijny uczestniczy już od szóstego roku życia.

Zgodnie z liczącą już 32 lata tradycją, ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, przewieziono do Wiednia. Podczas uroczystości 15 grudnia w Linzu z udziałem 1 200 harcerzy, jako „znak pokoju z Betlejem” zostanie teraz rozesłany do różnych miejsc w Austrii, w Europie, a także w USA i kilku krajach Ameryki Łacińskiej. Niklas poleci 19 grudnia do Brukseli, gdzie wręczy betlejemskie światło przewodniczącemu Komisji Europejskiej, Jean-Claude- Junckerowi.

Inicjatywa, która początkowo ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem stała się elementem przygotowań do Bożego Narodzenia – z udziałem harcerzy – w różnych krajach naszego kontynentu i Ameryki Łacińskiej oraz w USA, ogółem w ponad 30 krajach.

Od wielu lat w akcji uczestniczą także polscy harcerze, którzy roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka oraz dla pensjonariuszy domów spokojnej starości. Od polskich harcerzy przyjmie Betlejemskie Światło 16 grudnia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskie Światło Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo mająca już 78 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności” )cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji stały się już stałym elementem czasu Adwentu.

W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec Austrii.

ts (KAI) / Wiedeń

« 1 »

reklama

reklama

reklama