Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-25 09:33
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Australia: Bierzmowanie w Melbourne

W sobotę 23 listopada bp Wiesław Lechowicz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Melbourne. Uroczystość ta miała miejsce w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (Melbourne).Jest to pierwsze sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstałe w Australii, zbudowane przez polską społeczność. Posługę duszpasterska pełnią tam Księża Chrystusowcy i Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.Jest to miejsce modlitwy i kultu Bożego Miłosierdzia nie tylko naszych Rodaków, ale także dla licznej grupy Australijczyków oraz mieszkających tam Azjatów.

Mszę św. pod przewodnictwem bp Lechowicza koncelebrowali: ks. Bogusław Burgat, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Tadeusz Przybylak, prowincjał na teren Australii i Nowej Zelandii, ks. Kamil Żyłczyński, rektor Sanktuarium i ks. Wiesław Słowik, jezuita  

Victoria, Ośrodek Duszpasterstwa Polskiego w Keysborough

Historia

Duszpasterstwo w stanie Wiktoria rozpoczyna się w pod koniec lat 40 tych, dwudziestego wieku. Polscy księża po tułaczce w Rosji, obozach niemieckich czy tułaczce w innych miejscach Azji, przyjechali do Australii aby dalej dzielić swój los a przede wszystkim otoczyć duszpasterską opieką swoich rodaków. Tacy księża jak J. Janus, S. Skudrzyk czy J. Krasocki kładli podwaliny pod duszpasterstwo polskie w Melbourne. Księża ci dojeżdżali wszędzie tam gdzie była tylko taka potrzeba i czekali na nich rodacy. Tak było również w przypadku wschodnich dzielnic tego rozległego miasta. Regularne duszpasterstwo rozpoczęło się w Dandenong i Ringwood dopiero w 1968 roku. Pierwszym duszpasterzem był tutaj ks. Edward Maciej SVD. Po wyjeździe tego kałana na misje do Nowej Gwinei w 1970 r., duszpasterstwo przejął ks. Marian Laban również Werbista, który pracował w tym ośrodku do 1984 r. Arcybiskup Melbourne Francis Little już rok wcześniej zwrócił się do władz Towarzystwa Chrystusowego o przejęcie dwóch ośrodków w Melbourne. Jednym z nich był ośrodek wschodnich dzielnic miasta czyli właśnie okolice Dandenong. Pierwszym Chrystusowcem wyznaczonym przez władze prowincji został ks. Józef Migacz, który zamieszkał u księży Salezjanów w Chatston. Otoczył duszpasterską opieką zwłaszcza nowo przyjeżdżających Polaków z Europy. Dwa lata później ks. Józef w porozumieniu z przełożonymi i przy finansowej pomocy prowincji zakupił dom w Rowvill, który przez kilka lat służył jako dom zakonny dla duszpasterzy. Po odejściu ks. J. Migacza do Marayong duszpasterstwo w tych dzielnicach objął ks. Maksymilian Szura. Podjął on decyzję zakupu ziemi i budowy kościoła w Keysborough. W 1998 roku przeprowadził się do istniejącego już tam domu a abp Szczepan Wesoły poświęcił teren pod budowę. Rozpoczęły się starania o pozwolenie na budowę w zarządzie miasta Dandenong, które trawały kilka lat i zakończyły się ostatecznie w sądzie. W 2001 roku miejsce ks. Maksymiliana zajął ks. Kazimierz Bojda. Doprowadził on projekt do końca i 19.04.2006, abp Denis Hart w obecności przełożonego generalnego ks. Tadeusza Winnickiego i zgromadzonych księży, konsekrował kościół nadając tytuł sanktuarium. Nowy duszpasterz ks. Grzegorz Gaweł został mianowany przez arcybiskupa rektorem sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W dzielnicach wokół Dandenong mieszka kilka tysięcy młodych Polaków. Jest to największy polski ośrodek w Australii w sensie liczebności, aktywności i prężności wspólnoty. Duszpasterze korzystają z nowego kościoła dojeżdżając w dalszym ciągu do Dandenong i Ringwood. 2015 roku po pożarze kościoła w Dandenong po 51-latach sprawowania w tym miejscu Mszy św. dla Polaków ośrodek ten został zamknięty, a miejscowa Polonia na stałe przeniosła się do odległego o 5 km Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough.  


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-25 08:25:56
miniaturka

Japonia: młodzi tęsknią za pokojem w sercu i sensem życia

Jedną z głównych form obecności Kościoła w japońskim społeczeństwie jest szkolnictwo. Przykładem tego jest prowadzony przez jezuitów w Tokio prestiżowy Uniwersytet Sophia.
2019-11-25 08:44:46
miniaturka

Perfekcyjnej Japonii Papież przynosi spontaniczność Ewangelii

W społeczności japońskiej wszystko jest dobrze zorganizowane i dokładnie zaplanowane. Tak samo jest w tamtejszym Kościele. Franciszek przynosi ze sobą powiew spontaniczności, wychodzenia poza program, świeżości i radości, które daje tylko Ewangelia.
2019-11-25 09:14:46
miniaturka
play

Franciszek: traćcie czas dla rodziny, przyjaciół i Boga

"Strata czasu" na rzecz ludzi okazuje się w gruncie rzeczy zyskiem. Jeśli zmienimy priorytety, to pod koniec dnia znajdziemy się na duchowej "pustyni" - mówił papież młodym w tokijskiej katedrze. Dziś Franciszek spotkał się z młodzieżą i wygłosił do nich słowo.
2019-11-25 09:39:24
miniaturka

Wizyta w Japonii realizacją marzeń ks. Bergoglio

Posługa misyjna w Japonii była młodzieńczym marzeniem ks. Bergoglio. Chciał on pójść w ślady współzałożyciela Towarzystwa Jezusowego św. Franciszka Ksawerego, który zapoczątkował ewangelizację tego kraju.
2019-11-25 10:45:52
miniaturka

Papież do młodych w Japonii: zwróćcie się do Boga, „selfie” wam nie pomoże

W naszym świecie wynaleziono wiele rzeczy, ale dzięki Bogu nie można zrobić selfie duszy. Aby się rozwijać i odkryć nasze wewnętrzne piękno nie można patrzeć w lustro – mówił Franciszek japońskiej młodzieży, z którą spotkał się w tokijskiej katedrze.
2019-11-25 11:04:52
miniaturka

Diamentowy Jubileusz pracy Księży Chrystusowców w Australii

W Uroczystość Chrystusa Króla, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (Melbourne) rozpoczęły się obchody 60 lecia posługi Chrystusowców w Australii. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. "Jubileusz 60-lecia pracy duszpasterskiej Księży Chrystusowców w Australii stwarza okazję, by podziękować Bogu za tę opatrznościową inicjatywę, a także za każdego kapłana z grona Księży Chrystusowców, który udał się na krańce świata, aby w imię Jezusa Chrystusa głosić słowo Boże, sprawować sakramenty i towarzyszyć rodakom w radościach i smutkach codzienności. Czynię to w imieniu własnym i polskich biskupów, których jestem reprezentantem wobec Polonii i Polaków za granicą" - powiedział bp Wiesław Lechowicz w słowie skierowanym do Księży Chrystusowców.