Argentyna: post i modlitwa w intencji obrony życia

Do postu i modlitwy w intencji obrony życia zachęca Argentyńczyków episkopat tego kraju. W tamtejszym senacie trwają prace nad ustawą legalizującą aborcję, która ma być przyjęta 8 sierpnia.

Tymczasem w najbliższy poniedziałek (30 lipca) ulicami Buenos Aires przejdzie kolejny Marsz dla życia. W ostatnim wzięły udział 3 mln Argentyńczyków.

„Każde życie ma znaczenie. W tym decydującym momencie bierzemy na siebie odpowiedzialność za to wyzwanie, jakim jest zagrożone życie i odnawiamy nasz wybór, by je chronić i służyć mu szukając nowych metod duszpasterskich, które wyrażają zaangażowanie Kościoła na rzecz życia” – piszą w specjalnym przesłaniu argentyńscy biskupi. Zachęcają wszystkie parafie, sanktuaria, kaplice i wspólnoty zakonne do celebrowania Mszy, odmawiania różańca i organizowania wspólnotowych adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji życia. Szczególną prośbę biskupi kierują do argentyńskich rodzin zachęcając je, by odmawiały specjalną modlitwę św. Jana Pawła II o ochronę życia poczętego.

Episkopat Argentyny poparł też inicjatywę zaproponowaną przez księży pracujących w  ubogich dzielnicach Buenos Aires. Chcą oni stworzyć ośrodki, które będą udzielać wsparcia kobietom w trudnych sytuacjach. Nazywałyby się one „Domami macierzyńskich objęć”. Biskupi wskazują, że w walce o życie bardzo potrzeba oddolnych inicjatyw. Zachęcają też przeciwników zalegalizowania aborcji, by głośno o tym mówili na forum społecznym. „W toczącej się debacie każdy ma prawo zaprezentować swoje poglądy w imię tożsamej dla demokracji wolności słowa” – wskazują biskupi. Przypominają zarazem, że „demokracja, która nie szanuje każdego ludzkiego życia, w jawny lub utajniony sposób, przekształca się w dyktaturę tych, którzy trzymają władzę. „Kiedy życie najsłabszych nie jest respektowane wolność staje się okazją do dominacji i arbitralności” – zaznaczają biskupi Argentyny wskazując, że pragną godnego i pełnego życia dla wszystkich.

Według zaproponowanego projektu ustawy, każda kobieta będzie miała prawo dokonać aborcji aż do 9 miesiąca ciąży, a niepełnoletnia dziewczyna nie będzie miała obowiązku zgłoszenia tego czynu rodzicom, ani władzom. Do 14 tygodnia ciąży, dziecko będzie można zabić bez podawania przyczyny. W kolejnych tygodniach, jeśli ciąża jest skutkiem gwałtu, u dziecka podejrzewana jest niepełnosprawność, albo ciąża będzie zagrażała życiu lub zdrowiu matki. Jeśli ustawa wejdzie w życie, Argentyna stanie się pierwszym krajem Ameryki Południowej, który zalegalizuje aborcję na tak szeroką skalę. Protesty przeciwko temu prawu, zaaprobowanego w czerwcu przez niższą izbę argentyńskiego Parlamentu przewagą 6 głosów, jednoczą obywateli całego kraju. Towarzyszy im hasło #TodaVitaVale - tj. każde życie ma znaczenie.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama