Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-23 13:27
ek / KAI

Arcybiskup Tokio: obcokrajowcy są „błogosławieństwem dla naszego Kościoła”

Nowy arcybiskup archidiecezji tokijskiej Tarcisius Isao Kikuchi SVD, na spotkaniu z księżmi archidiecezji podzielił się swoimi poglądami nt. ewangelizacji w Japonii.

Autor/źródło: Pixabay/cegoh/licencja CC0

Nowy arcybiskup nawiązał do swoich doświadczeń duszpasterskich z kierowania diecezją Niigata w latach 1999-2017. Stwierdził, że „jest to jedna z najtrudniejszych diecezji, biorąc pod uwagę duże wpływy buddyzmu i szintoizmu. Liczba wiernych należy do najniższej w całym kraju. Takie są fakty, ale są i światła nadziei na wyjście z tej sytuacji”.

Nawiązał też do wizyty ad limina japońskich biskupów w Rzymie w 2007 r. i osobistej rozmowy z Benedyktem XVI. Papież zapytał go wtedy: „Co stanowi nadzieję w twoim Kościele?”. - Przez moment zawahałem się, co odpowiedzieć. I w tym momencie pojawiły mi się przed oczami postacie ponad setki Filipinek, przeważnie żon Japończyków, które de facto ewangelizują Niigatę. Przypomniała mi się szczególnie historia kościoła w Shinjo, w prefekturze Yamagata. Kiedyś tamtejsze Filipinki powiedziały mi, że chcą mieć kościół, gdyż do tej pory Msze św. odbywały się tam tylko w prywatnych domach. Pomyślałem sobie wówczas, że nie ma na to szans, choćby tylko ze względów finansowych. Ale potem mimo wszystko kościół powstał. W 2010 r. pojechałem go poświęcić. Funkcjonuje i rozwija się. Na tej uroczystości obok mnie siedział przewodniczący rady parafialnej z sąsiedniego kościoła, Japończyk - mąż Filipinki, do niedawna człowiek całkowicie obojętny w stosunku do religii chrześcijańskiej - opowiadał hierarcha.

W działalności nowego arcybiskupa Tokio obok aspektu ewangelizacyjnego jest widoczne także szczególne nabożeństwo do Maryi. W dniach od 12 do 15 września będzie on prowadził archidiecezjalną pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Akita. Przedtem jeździł tam jako biskup ordynariusz tego miejsca znanego coraz bardziej w Japonii i na świecie.

Również tokijska Polonia wraz z dominikaninem o. Pawłem Janocińskim organizuje wyjazd na modlitwy do Akity w dniach 7-10 września. 

o. pj (KAI Tokio) / Tokio

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-23 12:09:20
miniaturka

Dziś imieniny Papieża, 3 tys. lodów dla ubogich

Z okazji swych imienin Papież przekazał 3 tys. lodów dla ubogich, którym pomaga rzymska Caritas. Sam uczestniczy w obradach Rady Kardynałów.
2018-04-23 12:38:27
miniaturka

Poznań: Odkrywanie na nowo treści encykliki Humanae Vitae

W roku 50-lecia ogłoszenia encykliki Humanae Vitae, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na Sympozjum, które odbędzie się w sobotę 5 maja na Wydziale Teologicznym w Poznaniu.
2018-04-23 13:04:46
miniaturka

Ruszył Pijarski Telefon Powołaniowy

Pod numer 512 487 512 może zadzwonić każdy, kto ma wątpliwości dotyczące życiowego powołania. Pijarski Telefon Powołaniowy to kolejna inicjatywa Zakonu Szkół Pobożnych.
2018-04-23 14:11:46
miniaturka

Papież na Światowy Dzień Książki

Dziś Światowy Dzień Książki. Papież ma nadzieję, że inicjatywa ta przyczyni się do pełniejszego uświadomienia sobie znaczenia książki i czytelnictwa w budowaniu świata i społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego.
2018-04-23 14:13:05
miniaturka

Numer 3-4 miesięcznika «L'Osservatore Romano» po polsku w 2018 r.

Ukazał się numer 3-4 miesięcznika "L'Osservatore Romano", a w nim m.in. papieskie orędzie do młodych, a także przemówienia i homilie z papieskiej podróży śladami Ojca Pio oraz Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2019.
2018-04-23 14:26:05
miniaturka

Pakistan: bliskie rozstrzygnięcie sprawy Asi Bibi

Prezes Pakistańskiego Sądu Najwyższego będzie sędzią w sprawie skazanej na śmierć chrześcijanki Asi Bibi. To najlepsze z możliwych rozwiązań uważa jej adwokat.