Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-01 09:11
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Anioł Pański: głoszenie Ewangelii najważniejsze

W głoszeniu Ewangelii nie ma miejsca na zwłokę czy wymówki. Przykładem powinien być dla nas Jezus, który przed swą śmiercią zdecydowanie zmierza do Jerozolimy, by wypełnić swą mesjańską misję. Mówił o tym Papież w krótkim rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.

Autor/źródło: Pixabay, Erik_Lyngsoe, licencja: CC0

Franciszek skupił się na dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus wyrusza w swą ostatnią podróż do Jerozolimy. Decyzja Jezusa jest radykalna i całkowita. Każdy, kto Go naśladuje musi się z nią zmierzyć – powiedział Ojciec Święty. Przytoczył też trzy rodzaje odpowiedzi na powołanie, o których mówi dziś Ewangelista Łukasz.

Misja Kościoła nie jest statyczna

    “Pierwsza postać obiecuje Jezusowi: «Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz». Jest wspaniałomyślny. Ale Jezus odpowiada, że Syn Człowieczy, w przeciwieństwie do lisów, które mają jaskinie i ptaków, które mają gniazda, «nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł wesprzeć» (w. 58). Totalne ubóstwo Jezusa. Opuścił On bowiem ojcowski dom i zrezygnował z wszelkich zabezpieczeń, by głosić królestwo Boże zagubionym owcom swego ludu. W ten sposób Jezus wskazał nam, swoim uczniom, że nasza misja w świecie nie może być statyczna, ale wędrowna. Chrześcijanin jest wędrowcem. Kościół ze swej natury jest w ruchu, nie jest osiadły i spokojny na swym terenie. Jest otwarty na najszersze horyzonty, posłany, aby nieść Ewangelię na drogach oraz docierać na obrzeża ludzkie i egzystencjalne.”

Kolejny powołany obiecuje, że pójdzie za Jezusem, kiedy pogrzebie swego ojca. Jest to słuszny warunek, zauważył Papież, wynika bowiem z Bożego przykazania, które nakazuje szanować rodziców. Jednakże Jezus odpowiada: „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych” (w. 60). Tymi prowokacyjnymi słowami pragnie On potwierdzić prymat pójścia za Nim i głoszenia królestwa Bożego, także względem rzeczy najważniejszych, takich jak rodzina. Pilna potrzeba przekazywania Ewangelii, która zrywa okowy śmierci i zapoczątkowuje życie wieczne nie toleruje opóźnień, ale wymaga pełnej gotowości i dyspozycyjności – dodał Papież.

Następnie nawiązał do trzeciej postaci, która też chce iść za Jezusem, ale najpierw musi pożegnać się z krewnymi, na co Jezus odpowiada: „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”.

Wiedzieć, co jest naszym głównym celem

    “Znaczenie tych warunków określonych przez Jezusa - wędrowność, gotowość i stanowczość - nie polega na serii «nie» powiedzianych dobrym i ważnym sprawom życia. Chodzi tu raczej o to, by położyć akcent na celu głównym: stawać się uczniem Chrystusa! Chodzi o wybór dobrowolny i świadomy, podjęty z miłości, aby odwzajemnić bezcenną łaskę Boga, a nie o sposób na promowanie siebie samego, bo jest to bardzo przykre. Biada tym, którzy myślą, że idą za Jezusem, aby się wybić, zrobić karierę, czuć się ważniejszym, zdobyć prestiżowe miejsce. Jezus chce, abyśmy byli rozmiłowani w Nim i w Ewangelii. Chodzi o pasję serca, która przekłada się na konkretne gesty bliskości, solidarności z braćmi najbardziej potrzebującymi akceptacji i troski. Właśnie tak, jak żył On sam.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-01 04:02:51
miniaturka
play

Czasem mówimy, że na coś jest za późno. Może... ostrożnie?

Dopóki żyjemy, prawie na nic nie jest za późno, choć oczywiście można nawet i z tym stanowiskiem dyskutować.
2019-07-01 08:22:31
miniaturka

Papież przekazał relikwie św. Piotra patriarsze Konstantynopola

Papież Franciszek przekazał Patriarchatowi Konstantynopola relikwie św. Piotra. Chodzi o relikwiarz, który do tej pory były przechowywany w prywatnej kaplicy papieskiej w Pałacu Apostolskim. Zostały tam sprowadzone z woli Pawła VI.
2019-07-01 08:29:27
miniaturka

Papież chwali Trumpa i Kima: piękny przykład kultury spotkania

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież pozdrowił modlących się z nim pielgrzymów.
2019-07-01 08:34:57
miniaturka

Kard. Parolin o Chinach i wizycie Putina w Watykanie

„Czekają nas trudne chwile, ale istnieje już pewne wzajemne zaufanie, które pozwala na podjęcie pojawiających się problemów”. Tak o wciąż niełatwych relacjach między Watykanem i komunistycznymi Chinami wypowiedział się wczoraj kard. Pietro Parolin.
2019-07-01 08:37:33
miniaturka

Łotwa: warsztaty muzyki liturgicznej

„Jezu, ufam Tobie!” - pod takim hasłem w minionym tygodniu (24-29 czerwca) w Lipawie na zachodzie Łotwy odbywały się specjalne warsztaty muzyki liturgicznej. Prowadził je polski kompozytor i dyrygent Paweł Bębenek.
2019-07-01 08:41:05
miniaturka

Książka katolicka ma przyszłość, ale musi zdobyć młodych czytelników

Książka katolicka ma przed sobą wielką przyszłość. Wydawca musi się jednak dostosować do technicznych wymogów współczesnego czytelnika. To główne wnioski z zakończonych właśnie w Watykanie Dni Wydawnictw Katolickich. Postanowiono, że będzie to wydarzenie cykliczne.