Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-29 09:39
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Filoni: Kościół w Japonii potrzebuje zmiany mentalności

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów odbył dziesięciodniową wizytację w Japonii. Kard. Filoni przyznał, że misja ewangelizacyjna w tym kraju napotyka na liczne trudności.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Prześladowania Kościoła stają się zazwyczaj zaczynem ewangelizacji. W Japonii stało się inaczej. Fakt, że przez ponad 250 lat wiara chrześcijańska była systematycznie zwalczana, ugruntował w Japończykach przekonanie, że jest ona obca ich kulturze – powiedział po powrocie do Watykanu kard. Fernando Filoni.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów odbył w tym kraju dziesięciodniową wizytację. Katolicy są tam wciąż niepokaźną mniejszością. Na 127 mln mieszkańców Kościół ma pół miliona rodzimych wiernych i drugie tyle katolickich migrantów.

Kard. Filoni przyznał, że misja ewangelizacyjna w tym kraju napotyka na liczne trudności. Wiele musi się jednak zmienić również w samym Kościele.

„Potrzeba mentalności ewangelizacyjnej. Kiedy jej brakuje, ograniczamy się tylko do działalności rytualnej, zachowawczej, do organizacji spotkań, konferencji, które w rzeczywistości nie dotykają istoty problemu. Trzeba też pamiętać, że jest to mała wspólnota, w której ludzie mają tyle pracy i obowiązków, że nie znajdują potem czasu na życie duchowe. Jest to tym trudniejsze, że w Japonii inne religie mają charakter czysto formalny, spełnia się jakiś formalny wymóg i na tym koniec. Chrześcijaństwo tymczasem wymaga stałego zaangażowania. Ponadto w Japonii mamy do czynienia z antropologią, która nie stawia w centrum osoby, lecz wydajność, a zatem praca, sukces, zgodnie z nienaruszalnym harmonogramem. W takim kontekście osoba jest na służbie gospodarki, organizacji, wydajności. To utrudnia zbliżenie się do chrześcijaństwa, które jest antropocentryczne, bo człowieka stawia w centrum wszechświata” – powiedział kard. Filoni.

Kard. Filoni zauważył ponadto, że w Japonii zawiódł też w ostatnich latach przekaz wiary w rodzinie. Chrześcijaństwo uległo typowo japońskiemu podejściu do religii, w którym jest ona sprawą całkowicie prywatną. Tymczasem jeśli rodzice nie dbają o chrześcijańskie wychowanie swych dzieci, to wychowują je w istocie do obojętności religijnej i to się musi zmienić – podkreślił szef watykańskiej dykasterii.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-29 08:13:03
miniaturka

Papież: wyrzuty sumienia są łaską od Pana

Nie bójmy się powiedzieć prawdy o naszym życiu, miejmy świadomość swoich grzechów i wyznajmy je Panu, bo On przebacza – to myśl przewodnia homilii, którą Papież wygłosił w czasie Mszy w Domu św. Marty.
2017-09-29 08:40:13
miniaturka

Przedstawiciele episkopatów Europy w Mińsku, przesłanie Papieża

W Mińsku 28 września rozpoczęło się zgromadzenie plenarne Rad Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Przesłanie do uczestników sesji skierował Papież Franciszek.
2017-09-29 09:19:38
miniaturka

Hiszpania: biskupi apelują o uczciwy i hojny dialog

Do „uczciwego i hojnego” dialogu, aby uniknąć „nieodwracalnych decyzji i działań” wzywają hiszpańscy biskupi.
2017-09-29 10:23:28
miniaturka

Kraków: 80. rocznica druku pierwszego obrazka Jezusa Miłosiernego

W 80. rocznicę druku pierwszych obrazków Jezusa Miłosiernego i pobytu św. Siostry Faustyny Kowalskiej w wydawnictwie J. Cebulskiego, na budynku przy ul. Szewskiej 22 w Krakowie, odsłonięto tablicę pamiątkową.
2017-09-29 10:58:05
miniaturka

Mińsk: sesja plenarna Rady Konferencji Biskupich Europy

W ramach odbywającej się w Mińsku sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy, 28 września biskupi spotkali się z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.
2017-09-29 11:23:47
miniaturka

Kraków: wkrótce otwarcie Polskiego Centrum Syndonologicznego

21 października w Centrum Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się spotkanie pt. "Tajemnica Całunu Turyńskiego - nauka i wiara", które zainauguruje utworzenie Polskiego Centrum Syndonologicznego.