Strona główna
opoka.org.pl
2017-09-02 12:31
ek / KAI

Kard. Nycz: wprowadzenie człowieka w wiarę wymaga zarówno katechezy, jak i ewangelizacji

W kościele seminaryjnym w Warszawie odbyła się odprawa katechetyczna dla osób świeckich i sióstr zakonnych.

Autor/źródło: Stanislao/Wikimedia Commons/licencja CC BY-SA 3.0

Kard. Nycz przypomniał katechetom, że w najbliższych latach – choć wprost jeszcze nie w tym roku – będą musieli dostosować swoją pracę do warunków reformy systemu oświaty, która obowiązuje od 1 września.


„Przeżyliśmy wiele reform programowych i strukturalnych w oświacie. W tym momencie wracamy do modelu, który pamiętają starsi z nas, a który funkcjonował do 1999 roku. Teraz ufam, że powracamy do niego z nowym, tematycznym i wychowawczym wypełnieniem” – powiedział metropolita warszawski.


Kardynał zaznaczył jednak, że „od samego mieszania herbata nie staje się słodsza, tak samo od samych zmian oświata się nie poprawi”. – W to wszystko trzeba włożyć siebie. Podstawowa sprawa to świadectwo oraz kompetencje nauczyciela i katechety, a także mądry, przemyślany program wychowawczy i dydaktyczny – powiedział.


Program wychowawczy, zdaniem kard. Nycza, jest zawsze trudniejszy w realizacji, polega bowiem na swego rodzaju zastępowaniu rodziny w tej roli w szkole. – Nie chcemy zastępować rodziców, chcemy pomagać. Zastępowanie nie jest ani łatwe, ani możliwe – dodał.


Kard. Nycz podkreślił, że „wprowadzenie człowieka w wiarę, jego spotkanie z Panem Jezusem i Kościołem, wymaga katechezy, ewangelizacji i duszpasterstwa”. Dziś często działa się na zasadzie wyboru tylko jednej z tych dwóch opcji „albo katecheza, albo ewangelizacja”.


– Nie ma takiej alternatywy. Ewangelizacja potrzebuje katechezy, bo inaczej będzie prowadzić do wiary emocjonalnej, bez fundamentu. A katecheza potrzebuje ewangelizacji. Ewangelizacja musi poprzedzać katechezę, musi jej towarzyszyć i po niej następować – zaznaczył kardynał.


Metropolita warszawski podkreślił też, że z powodu stopniowego odchodzenia w najbliższych latach na emeryturę dużej grupy katechetów, którzy rozpoczynali pracę po wprowadzeniu katechezy do szkół w 1990 r., istnieje pilna potrzeba wykształcenia nowych nauczycieli religii.


Jak poinformował, w archidiecezji warszawskiej na 660 katechetów świeckich w ciągu najbliższych 10 lat odejdzie na emeryturę 250 osób. Już teraz w skali całej diecezji brakuje kilkunastu katechetów. – Jeśli nie znajdziemy następców, to będziemy mieli poważne problemy już za kilka lat – dodał kard. Nycz.


Metropolita warszawski skierował w formie listu do proboszczów archidiecezji warszawskiej prośbę o informowanie w parafiach o potrzebie naboru na studia teologiczne chętnych do późniejszego pełnienia funkcji katechety. Mogą to być studia pięcioletnie z przygotowaniem pedagogicznym, albo trzysemestralne studia podyplomowe o charakterze uzupełniającym.


Podobnie jak w piątek, gdy odbyła się odprawa dla uczących w szkole proboszczów i duchownych, kard. Kazimierz Nycz wręczył także jubileuszowe dyplomy katechetom świeckim i siostrom zakonnym za 25 lat pracy katechetycznej.


Do czasu przyjęcia przez polskich biskupów nowej podstawy programowej dla lekcji religii, programy jej nauczania do VII klasy szkoły podstawowej w najbliższych latach nie będą różnić się od tych, znanych z I klasy gimnazjum. W praktyce oznacza to, że nowe podręczniki mogą różnić się od poprzednich wyłącznie okładką. Podobne rozwiązanie zastosowane będzie w kolejnym roku szkolnym wobec uczniów klas VIII, których obowiązywać będzie program nauczania z II klas gimnazjum.


Z kolei od roku szkolnego 2019/20 w klasach I szkół ponadpodstawowych stosowane będą podręczniki i programy nauczania dla klasy III gimnazjum. Sytuacja zmieni się po wprowadzeniu nowej podstawy programowej, nad którą już pracuje zespół Komisji Wychowania Katolickiego KEP.


Przygotowywana podstawa programowa będzie także spójna z katechezą parafialną, z którą uczniowie spotkają się przy okazji przyjmowania sakramentów. Szkolna lekcja religii w pierwszych czterech latach szkoły podstawowej będzie odwoływać się do sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania, natomiast w kolejnych czterech latach ukierunkowana będzie na przygotowanie do bierzmowania. Natomiast lekcje religii w szkołach ponadgimnazjalnych mają pokazywać uczniom życie Kościoła i wprowadzać w prawdy wiary chrześcijańskiej.


Kard. Nycz wyraził nadzieję, że powstaną wspólne podręczniki do katechezy dla obu warszawskich diecezji, tak by nie dochodziło potem do programowych nieporozumień. Jego zdaniem, okres przejściowy w dostosowaniu nowej podstawy programowej jest także czasem na wyciągnięcie wniosków z wad i zalet poprzedniego modelu nauczania na przyszłość.

lk, mip / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-09-02 09:24:32
miniaturka

Moskwa: katoliccy męczennicy rosyjscy XX wieku

Od dwudziestu lat zbiera się informacje do sprawy beatyfikacyjnej katolickich męczenników rosyjskich XX wieku.
2017-09-02 12:07:31
miniaturka

Filipiny: po 3 miesiącach walk wyzwolono katedrę w Marawi

Katedra Najświętszej Marii Panny w opanowanym przez islamistów filipińskim mieście Marawi została odbita 29 sierpnia przez wojska rządowe.
2017-09-02 12:27:49
miniaturka

Abp Jędraszewski: świat w sposób programowy odcina się od Boga

W homilii wygłoszonej wczoraj 1 września podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej abp Marek Jędraszewski mówił o odrzucaniu Boga na przestrzeni wieków.
2017-09-02 12:49:54
miniaturka

Franciszek przekazał kondolencje po śmierci kard. Cormaca Murphy'ego O'Connora

Ojciec Święty przesłał na ręce arcybiskupa Westminsteru, kard. Vincenta Nicholsa telegram kondolencyjny po śmierci jego poprzednika, kard. Cormaca Murphy'ego O'Connora.
2017-09-02 17:19:44

Dożynki parafialne w Łosewie

,,Od powietrza, głodu, ognia i wojny.Wybaw nas Panie!"tak brzmią słowo jednej z modlitw. Jak, co roku również w tym mieszkańcy poszczególnych wsi będą dziękować Bogu za swoje zbiory i prosić o dalszą opiekę.
2017-09-02 17:21:35
miniaturka

Księża z całej Polski zaproszeni na rekolekcje poświęcone pracy z młodzieżą

„Dokąd zmierzamy z młodzieżą?” to temat rekolekcji kapłańskich dedykowanych parafialnym asystentom KSM i wszystkim księżom, którzy zajmują się pracą z młodzieżą.