Kościół filialny w Kliczkowie, należący do parafii Osiecznica, jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój wiek, ale też szczególne wezwanie – Pokłonu Trzech Króli. Ten moment związany z narodzinami Syna Bożego uwieczniony jest w ołtarzu głównym. Znajdziemy tam rzeźbioną scenę pokłonu Trzech Króli. Na dwóch skrzydłach bocznych tego tryptyku zobaczymy namalowane na desce sceny: zwiastowania, narodzenia Jezusa, obrzezania Dzieciątka i ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu.
Po zamknięciu skrzydeł bocznych przed oczami modlących jawią się dwie postaci naturalnej wielkości namalowane na desce: Matka Boża Bolesna i Jezus ubiczowany. Zwieńczeniem górnej części ołtarza jest scena pasyjna – Maryja trzyma na rękach ciało umęczonego Syna (pieta). Na uwagę zasługuje też piękna ambona z wizerunkami ewangelistów.
W świątyni znajdziemy także wiele symboli i pamiątek związanych z fundatorami – rodziną Rechenbergów i ich potomkami. Na loży kolatorskiej znajdującej się po lewej stronie prezbiterium widoczne są herby rodowe. Cennym zabytkiem jest także rzeźbione w drewnie epitafium Kaspra Von Rechenberga i jego żony Katarzyny Schaffgotsch. Możemy podziwiać tylko jedną jego część, pozostałe elementy, w tym figury modlących się dzieci, znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. We wnętrzu świątyni znajdziemy także dwie krypty grobowe Rechenbergów i Schellendorfów. Ponadto cennymi zabytkami są kamienna chrzcielnica i sakramentarium.
Kościół pw. Pokłonu Trzech Króli jest świątynią niewielką, kryjącą za to wiele cennych dzieł, które są znakiem wiary fundatorów i pobożności miejscowych katolików.
Uroczystości jubileuszowe w Kliczkowie zaplanowano na 9 września br. Główna Msza św. z udziałem parafian i zaproszonych gości będzie odprawiona o godzinie 15,00. Przewidziano także koncert muzyczny i wspólną agapę. Do wspólnego świętowania zaprasza proboszcz ks. Artur Kaproń.
Ks. Waldemar Wesołowski
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: