Zebrane środki pozwolą na zakup instrumentów dla dzieci uczęszczających do jednej z nepalskich szkół.
Placówka, o której mowa, jest objęta programem „Misja Szkoła”, który, poprzez całoroczne finansowanie nauki, umożliwia edukację nepalskim sierotom. Polscy nauczyciele, którzy w niej pracują, tworzą klasę o profilu muzycznym. Zabrane pieniądze umożliwią zakup instrumentów typowych dla tego regionu.
Muzyka pełni niezwykle ważną rolę zarówno w edukacji, jak i kulturze tego obszaru. Nauka gry na instrumentach otworzy przed dziećmi zupełnie nowe perspektywy – przede wszystkim możliwość zarobku.
– To bardzo ważne dla dzieci, które pochodzą z niższych warstw społecznych i którym nie dano możliwości wpłynięcia na swój los. Muzyka jest ponad podziałami, muzyka jednoczy, a teraz może dać im jeszcze nadzieję na przyszłość. To przecież nie tylko zarobek, ale wyrwanie się z monotonii życia w skrajnej biedzie – komentuje Zofia Kędziora, koordynatorka akcji.
Flety bansuri i bębny tabla to tradycyjne instrumenty nepalskie. Lekcje nauki gry na nich nie są trudne, ponieważ liczy się nie tylko edukacja, ale również moment, w którym dzieci mogą usiąść razem i poprzez muzykę się zrelaksować. W większości to sieroty lub półsieroty, które dzięki temu programowi mają możliwość jakiejkolwiek edukacji – w przeciwnym razie skazane byłyby na ciężką pracę już od najmłodszych lat.
Zebrane środki trafią do Nepalu, na miejscu zostaną zakupione instrumenty. Dzieci już niedługo rozpoczną pierwsze lekcje gry. – Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bez was ta akcja by w ogóle nie zaistniała. W imieniu dzieci składamy ogromną wdzięczność za udział w niej – mówi Łukasz Tadyszak, koordynator inicjatywy „Misja Szkoła”.
Organizatorzy akcji zachęcają do odwiedzenia portalu misyjne.pl, na którym każdy zainteresowany znajdzie najświeższe informacje dotyczące nie tylko misji katolickich, ale również planowanych akcji społecznych.
KAI/zk
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: