Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-17 10:35
iz / KAI

Wydarzenia związane z 25. rocznicą kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego

Dla każdego Polaka św. Rafał Kalinowski jest wzorem rzetelnej służby Ojczyźnie, w konkretnym okresie jej historii, bez biernego oczekiwania na nadejście lepszych czasów – uważa o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, przypominając o trwającym u polskich karmelitów bosych dziękczynieniu za kanonizację tego odnowiciela życia karmelitańskiego.

Uroczystości związane z 25. rocznicą kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego odbywają się m.in. w Czernej oraz w Wadowicach, gdzie rozpoczęło się triduum ku czci zakonnika wyniesionego ćwierć wieku temu na ołtarze.


O. Praśkiewicz, który był zaangażowany w końcowy okres procesu kanonizacyjnego w Rzymie, zauważa, że św Rafał jawi się dziś jako patron i orędownik szczególnie swych rodaków.


„Żył przecież w czasach o wiele trudniejszych niż nasze: w szkole nie mógł się uczyć w języku ojczystym, na ulicach swego rodzinnego miasta Wilna od dziecka widział wojskowe oddziały zaborcy, jego gimnazjum znajdowało się naprzeciw klasztoru zamienionego na więzienie polityczne, z którego wychodziło się albo na szubienicę albo na Sybir” – przypomniał karmelita, nawiązując też do długoletniej katorgi syberyjskiej i lat emigracji na Zachodzie, jakie były udziałem Rafała Kalinowskiego.


Zdaniem postulatora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Kościół wpisując Rafała Kalinowskiego w poczet świętych 25 lat temu, na przełomie tysiącleci, ukazał w nim człowieka autentycznej modlitwy, oddanego służbie bliźnich, zwłaszcza najbiedniejszych.


„Dla każdego Polaka jest on ponadto wzorem rzetelnej, nie romantycznej, służby Ojczyźnie, w obecnym, konkretnym okresie jej historii, bez biernego oczekiwania na nadejście lepszych czasów” – dodał.


Z związku z niedawną 109. rocznicą śmierci Rafała Kalinowskiego, która przypadła 15 listopada, wierni mogli po wszystkich Mszach św. nawiedzić celę wyniesionego na ołtarze zakonnika na I piętrze klasztoru w Wadowicach oraz ucałować jego relikwie.


16 listopada w wadowickim klasztorze rozpoczęło się Triduum ku czci św. Rafała Kalinowskiego, które prowadzi o. dr Andrzej Ruszała OCD. Wieczorem chór z parafii św. Stanisława w Andrychowie zaśpiewał „Akatyst” ku czci Matki Bożej. O. Łukasz Piskulak podzielił się natomiast refleksją o ekumenizmie św. Rafała i jego otwartości na kult maryjny w Kościołach Wschodnich.


17 listopada, w dokładny dzień 25-lecia kanonizacji św. Rafała przez Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie, uroczystości jubileuszowe odbędą się w Czernej, gdzie znajduje się grób św. Rafała i centralne miejsce jego kultu w Polsce. Głównym celebransem i kaznodzieją będzie o. prowincjał Tadeusz Florek OCD z Krakowa.


19 listopada wieczorem uroczystej sumie ku czci św. Rafała w sanktuarium wadowickim „na Górce” będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. prał. Edward Staniek.


Tridua ku czci św. Rafała celebrowane są także w innych klasztorach karmelitów bosych –zwłaszcza w Kluszkowcach na Podhalu oraz we Włoszczowicach w diecezji kieleckiej.


Urodzony w Wilnie Rafał (Józef) Kalinowski (1835-1907) brał udział w powstaniu styczniowym, po którego upadku został aresztowany przez Rosjan i zesłany na ciężkie roboty na Syberię, gdzie spędził 10 lat.


Po zwolnieniu udał się do Paryża, jako wychowawca młodego księcia Augusta Czartoryskiego, którego beatyfikował Jan Paweł II w 2003 r. W 1877 r. wstąpił do nowicjatu karmelitów bosych w Grazu w Austrii. Pięć lat później w klasztorze tego zgromadzenia w Czernej koło Krakowa złożył śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie. Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu. Odnowił życie duchowe karmelitów bosych w Polsce.


Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 r. Beatyfikował go Jan Paweł II w1983 r. w Krakowie, a kanonizował w 1991 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Sybiraków i kolejarzy.

rk / Wadowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-17 07:57:14
miniaturka

Papież zachęcił Kościół amerykański do tworzenia kultury spotkania

„Wspólnota chrześcijańska ma być znakiem i proroctwem planu Bożego dla całej rodziny ludzkiej” – powiedział Papież Franciszek w wideoprzesłaniu skierowanym do Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych, która obraduje w Baltimore.
2016-11-17 08:44:13
miniaturka

Kard. Parolin na Konferencji Klimatycznej ONZ: trzeba żyć skromniej

Stolica Apostolska przywiązuje wielką wagę do realizacji porozumień klimatycznych z Paryża – podkreśla kard. Pietro Parolin. Stoi on na czele watykańskiej delegacji na trwającej w marokańskim mieście Marrakesz konferencji ONZ.
2016-11-17 08:51:32
miniaturka

Franciszek posłał watykańskie służby, aby pomogły w Nursji

Stolica Apostolska wysłała ekipę strażaków do dotkniętej sierpniowymi i październikowymi trzęsieniami ziemi Nursji.
2016-11-17 10:53:24
miniaturka

Brazylia: zebranie przedstawicieli Kościoła Amazonii

W Belém - stolicy północnobrazylijskiego stanu Pará - trwa od 14 do 16 listopada drugie spotkanie Kościoła obejmującego terytorium tzw. Amazonii Ustawowej (Amazonia Legal). Zajmuje ona 59 proc. obszaru Brazylii, a w jej skład wchodzi 8 stanów: Acre, Amapá, Amazonas, Mato Grosso, Pará, Rondônia, Roraima, Tocantins i część stanu Maranhão. Łącznie na powierzchni 5 mln km kw. mieszka 56 proc. tamtejszych Indian.
2016-11-17 11:03:50
miniaturka

Kraków: dziś ruszają XII Dni Muzyki Kościelnej

Dziś pod honorowym patronem kard. Stanisława Dziwisza w archidiecezji krakowskiej rozpoczyna się 12. edycja Dni Muzyki Kościelnej. Wydarzenie potrwa do 21 listopada i obejmie liczne koncerty, uroczyste liturgie, a także doroczny konkurs organowy.
2016-11-17 11:50:28
miniaturka

Koncert DA PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS

25 listopada 2016 r. o godz. 19.00 w Katedrze Rzeszowskiej przy ul. Gen. W. Sikorskiego 21 odbędzie się koncert DA PACEM, DOMINE, IN DIEBUS NOSTRIS (Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem ) w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco - Męskiego Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Marcina Florczaka.