Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-20 09:39
RV/mm

Wspólna pomoc dla Syrii

Rosyjscy prawosławni i katolicy planują dalsze akcje niesienia razem pomocy wyznawcom Chrystusa w Syrii.

Autor/źródło: pixabay.com

Zapowiedział to sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ks. Stefan Igumnow, który już w kwietniu odbył tam wspólną wizytę z abp. Paolo Pezzim, ordynariuszem katolickiej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

Ks. Stefan Igumnow powiedział, że w bardzo bliskiej przyszłości w Syrii i Libanie odbędą się spotkania przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich, w tym rosyjskiego prawosławia i  Kościoła rzymskokatolickiego. Rozmowy dotyczyć będą sytuacji zniszczonych w wyniku wojny świątyń chrześcijańskich oraz możliwości i sposobów ich odbudowania. Ks. Igumnow dodał, że po spotkaniu patriarchy Cyryla z Ojcem Świętym na Kubie podjęto inicjatywę wspólnych prawosławno-katolickich działań zmierzających do ratowania chrześcijan syryjskich. W trakcie kwietniowej wizyty abp Paolo Pezzi i ks. Stefan Igumnow  odwiedzili obozy uchodźców w Libanie i Syrii oraz spotkali się ze zwierzchnikami miejscowych wspólnot chrześcijańskich. Postanowiono monitorować w jakim stanie znajdują się świątynie.


W październiku przy wsparciu rosyjskich katolików i prawosławnych, w Syrii przeprowadzono akcję, w której dzieci wszystkich tamtejszych miast wykonały rysunki i pisemne apele do społeczności międzynarodowej o zakończenie wojny w ich kraju. Przedstawiciele trzech Kościołów syryjskich przekazali je władzom Unii Europejskiej i ONZ.


W. Raiter, Moskwa/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy