Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-18 12:53
AC / KAI

Abp Hoser: do Boga idziemy przez drugiego człowieka

Do Boga idziemy przez drugiego człowieka - podkreślił abp Henryk Hoser przypominając o odpowiedzialności świeckich za dzieło ewangelizacji.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

W sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej na warszawskim Witolinie zakończyły się Wielkopostne Diecezjalne Rekolekcje członków Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus. Myślą przewodnią były słowa „Napełnieni Duchem Świętym”.

W czasie mszy św. abp Hoser podkreślił, że powołaniem chrześcijanina jest żyć w jedności z Jezusem i dawać świadectwa swojej wiary. – Opis sądu ostatecznego w Biblii pokazuje nam, że będziemy sadzeni z miłości, a więc z tego jak traktowaliśmy drugiego człowieka, bo w nim obecny jest żywy Bóg – przypomniał kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że obowiązkiem ucznia Jezusa jest nie tylko samemu dążyć do świętości ale również pomagać na tej drodze innym. – Naszym zadaniem jest wychodzić do ludzi którzy błądzą, którzy podążają drogą zagłady, by poprzez to co papież Franciszek nazywa ‘towarzyszeniem’ pomóc im odnaleźć Jezusa, a zatem ostateczny cel ich życia – powiedział abp Hoser.

Podkreślił, że służba Jezusowi to nic innego jak wzięcie codziennie swojego krzyża i podążaniem z nim za Zbawicielem. – Od Niego – Pana nieba i ziemi, który uniżył samego siebie powinniśmy uczyć się służby – służby do końca, całkowitej, służby która jest darem z samego siebie. „Jezus powiedział, że nie przyszedł by Mu służono ale by samemu służyć i dać swoje życie jako okup za wielu” – przypomniał duchowny.

Jako orędownika i przewodnika na tej drodze wskazał postać św. Jana Pawła II. – Mówiąc Maryi „Totus Tuus” papież przez całe swoje życie starał się służyć Bogu i ludziom. Tak powinno również wyglądać nasze życie – podsumował abp Hoser.

Doroczne rekolekcje dla członków Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus poprowadził ks. Mariusz Korzenecki SAC.

Członkowie Kościelnej Służby Porządkowej uczestniczą we wszystkich większych uroczystościach Kościelnych wspierając je przeważnie od strony logistycznej. W diecezji warszawsko-praskiej koordynują oni między innymi Praską Pielgrzymkę Rodzin na Jasną Górę. Obecnie do tej formacji religijnej przynależy ponad 500 mężczyzn.

mag / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-18 07:41:43
miniaturka

Pakistan: przebaczenie po agresji

Samson Ashiq, pastor jednej z ewangelickich wspólnot na południu Pakistanu podpisał oficjalny dokument, przebaczając muzułmanom, którzy zaatakowali jego wspólnotę 11 lutego tuż po niedzielnej liturgii.
2018-02-18 07:44:52
miniaturka

Meksyk: eskalacja przemocy, zamknięto katolicką szkołę

W mieście Chilpancingo, około 300 kilometrów na południe od stolicy Meksyku, zamknięto katolicką szkołę, prowadzoną przez zgromadzenie Sióstr z Guadalupe.
2018-02-18 12:22:03
miniaturka

Piękne słowa kard. Dziwisza do Kamila Stocha po zdobyciu przez niego złotego medalu

Z pięknymi słowami, pełnymi dumy i radości, zwrócił się kard. Stanisław Dziwisz do Kamila Stocha po zdobyciu przez niego złotego medalu olimpijskiego na igrzyskach w Pjongczang.
2018-02-18 13:23:25
miniaturka

Rosja: mnisi z Sołowki wymazują pamięć o łagrze

Mnisi z klasztoru prawosławnego na Wyspach Sołowieckich, na których powstały pierwsze sowieckie łagry, stopniowo przekształcają teren dawnego obozu w ośrodek turystyczny.
2018-02-18 13:52:38
miniaturka

Papież: Wielki Post – radosny trud ogołacania się z egoizmu

W czasie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” Franciszek odniósł się do dzisiejszej Ewangelii, która przypomina nam kwestie pokusy, nawrócenia i Dobrej Nowiny.
2018-02-18 17:01:36
miniaturka

Kolumbia: najstarszy kardynał świata obchodzi dzisiaj 99. urodziny

Najstarszy obecnie członek Kolegium Kardynalskiego - José de Jesús Pimiento Rodríguez z Kolumbii kończy dzisiaj 99 lat.