Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-20 11:12
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Abp Fisichella: ewangelizacja w centrum nauczania Papieża

W 25. lecie opublikowania encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor” abp Rino Fisichella przypomniał, że zawiera ona podstawowe prawdy, które pozostają niezmiennymi punktami odniesienia dla całej doktryny chrześcijańskiej.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wskazał, że współczesny człowiek w odpowiedzi na pytanie co jest dobre, a co jest złe powinien zwrócić się do Jezusa, bo u Niego znajdzie najlepszą odpowiedź.   Dodał, że opierają się one na prawdzie płynącej z Pisma świętego i tradycji apostolskiej.

Odniósł się także do prób kontestowania nauczania Papieża Franciszka odwołujących się do „Veritatis splendor”. Podkreślił, że nie ma takiego powodu, wręcz przeciwnie, należy zwrócić uwagę na ciągłość nauczania i dodał, że nauczanie Franciszka trzeba czytać w całości, a nie tylko wybrane fragmenty. Mozaikę bowiem tworzą wszystkie jej kawałki, a nie tylko jeden.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji nakreślił całościowe nauczanie Papieża.

“Jest nim wielka otwartość na dzieło ewangelizacji, najpierw głoszenie, a potem normy - stwierdził abp Fisichella. - Uważam, że jego wielkimi punktami koniecznie powinny być: spotkanie z osobą Jezusa, nieustanne głoszenie, co jest niezmiennym zadaniem Kościoła, do czego są wezwani pasterze poprzez wychodzenie na spotkanie z innymi. To jest idea Kościoła wychodzącego, a więc także zdolność – jak mówi „Evangelii gaudium” – do towarzyszenia naszym współczesnym, kroczenia obok, aby ich zrozumieć, aby naprawdę zrozumieć jakie są ich oczekiwania, a czasami być może, zrobić także krok do tyłu. Ten wymiar więc w całości ukazuje się w miłosierdziu. Jubileuszowy Rok Miłosierdzia był konkretnym znakiem, jak Papież Franciszek wyznacza i ukierunkowuje swój pontyfikat.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-20 09:56:11
miniaturka
play

#PierwszeCzytanie - 7 września 2018

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 7 września 2018
2018-08-20 10:20:30
miniaturka

Projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”

W świętowanie stulecia polskiej niepodległości włączona jest także Jasna Góra. Z tej okazji specjalnie przygotowano projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”.
2018-08-20 10:55:41
miniaturka

Ewangelizacja w najniebezpieczniejszym mieście Ameryki

Z największą średnią morderstw na jednego mieszkańca Baltimore uważane jest za najniebezpieczniejsze miasto Stanów Zjednoczonych, dlatego potrzebuje Jezusa – mówi ks. James Boric, rektor narodowego sanktuarium Wniebowzięcia NMP.
2018-08-20 12:19:53
miniaturka

Kard. Dziwisz w Rostkowie: Nie warto żyć banalnie

Nie warto egoistycznie zamykać się w sobie. Nie warto beztrosko ulegać słabościom i zachciankom. Natomiast warto wypływać na głębię. Warto stawiać sobie cele i dążyć do nich wytrwale - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Rostkowie.
2018-08-20 12:47:16
miniaturka

List Papieża Franciszka do Ludu Bożego

"Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach".
2018-08-20 13:26:58
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: praca rolnika to służba wobec stworzenia

Rolnictwo to wielka i towarzysząca człowiekowi od początku jego dziejów sprawa, a wdzięczności rolnika wobec Boga nie mogą zawiesić słabe zbiory czy trudności w ich sprzedaży – mówił abp Stanisław Gądecki podczas dożynek w Radzewie.